Błędy medyczne 3. przyczyną zgonów w USA

23 Maja 2016, 13:33

Eksperci wskazują, że błędy medyczne są - zaraz po nowotworach i chorobach serca - kolejną przyczyną śmierci w USA. Rocznie z powodu błędów medycznych umiera tam między 200 tys. a 400 tys. osób.

Specjaliści od polityki zdrowotnej oraz wielu lekarzy od dawna starają się zwrócić uwagę na narastający w USA problem błędów medycznych. W 1999 r. został wydany raport na temat błędów medycznych, w którym wskazano, że w ich wyniku zmarło w USA 98 tys. osób. Od tego czasu liczba zgonów z powodu błędów medycznych wzrosła o około 300 tys.

Rocznie z powodu chorób serca umiera w USA blisko 600 tys. osób. Z powodu nowotworów - 580 tys. Wydajemy ogromne pieniądze na walkę z nowotworami i chorobami płuc, ale nie zorientowaliśmy się, że 3. przyczyną śmierci są błędy medyczne – powiedział dr Martin Makary z Uniwersytetu Hopkinsa w USA.

Jednym z problemów, na które wskazuje dr Makary jest to, że błędy nie są wykazywane w aktach zgonu. Te błędy są dobrze udokumentowane, ale trudne do sprecyzowania. Najczęściej są to infekcje szpitalne, błędy chirurgiczne, a także brak należytego monitorowania stanu pacjenta.

Dr Makary apeluje o stworzenie systemu zapobiegającego tak dużej liczbie zgonów z powodu błędów medycznych. Błąd ludzki zawsze będzie obecny w medycynie i nigdy nie będzie można go całkowicie wyeliminować, ale możemy zaprojektować systemy mające na celu złagodzenie skutków i zmniejszenie częstości ich występowania. Przyznając się do istnienia błędów medycznych możemy pomóc szpitalom w ich zapobieganiu - dodał.

Według szacunków, w Polsce notuje się około 20 tys. błędów medycznych rocznie. 90 proc. z nich dotyczy położnictwa, zakażeń szpitalnych, nierozpoznanych na czas objawów udarów i zawałów, pozostawienia ciała obcego po zabiegu chirurgicznym oraz błędów w leczeniu stomatologicznym.

JS

Źródło: nbc news, primum non nocere, tvn24

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

Jatrogenia – choroby wywołane przez lekarzy Środa, 30 Maja 2018, 22:59
Całkowita liczba zgonów jatrogennych przedstawionych w raporcie Death by Medicine wynosi 783.936
Jest oczywistym, że amerykański system medyczny jest główną przyczyną zgonów i obrażeń w Stanach Zjednoczonych.
W 2001 roku roczna śmiertelność z powodu chorób serca wyniosła 699 697 ;
Roczna ilość zgonów z powodu raka wyniosła 552 251
Autorzy raportu to: Gary Null PhD, Carolyn Dean MD ND, Martin Feldman MD, Debora Rasio MD, Dorothy Smith PhD
Okko Środa, 11 Kwietnia 2018, 17:50
200 do 400 tysięcy to dane oficjalne rozpoznane albo samopokajaniem się lekarza albo sądownie.
Prawdopodobnie rzeczywista - nieujawniona z wielu powodów - liczba przekracza 2 do 10 razy podane dane. To zależy np czy za błędy uznamy nadmierne dawki leków i zgony po nich, zgony po testach, diagnozach inwazyjnych, szczepieniach itp.