Więcej pieluchomajtek, ale nie dla najbardziej potrzebujących?

05 Grudnia 2017, 20:09 Senior w szpitalu

Jest już nowy projekt dotyczący korzystnych dla pacjentów zmian w wykazie wyrobów medycznych na zlecenie. Przewiduje m.in. zwiększenie z dwóch do trzech na dobę liczby wyrobów chłonnych. Ponadto wprowadza produkty dla osób z cukrzycą, wokół których toczył się spór firm.  

Nowe wyroby w cukrzycy

Do refundacji mają trafić nowe wyroby: zbiornik na insulinę do osobistej pompy insulinowej, sensor/elektroda do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM–RT) oraz transmiter/nadajnik do systemu ciągłego monitorowania glikemii w czasie rzeczywistym (CGM–RT).

Przypomnijmy, że były już próby wprowadzenia transmiterów na listę wyrobów refundowanych, ale spór między firmami go produkującymi spowodował, że zapisy usunięto z projektu zmian (była to nowelizacja zarządzenia związana m.in. z programem "Za życiem"). 

Wózki częściej do wymiany

Wprowadzono także - w uzasadnionych medycznie przypadkach - możliwości skracania okresu użytkowania wózków inwalidzkich dla dorosłych. Niedawno podobną możliwość wprowadzono dla dzieci, tłumacząc to m.in. ich rośnięciem, ale też zmianą stanu zdrowia i potrzeb związaną np. z rehabilitacją, operacjami. 

Uszczegółowiono też nazwę wózka inwalidzkiego specjalnego dla dzieci i dorosłych przez dodanie „wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, wózka stabilizującego plecy i głowę oraz wózka z funkcją pionizacji”.

Pieluchomajtki: więcej nie dla wszystkich

W projekcie znalazły się też zapisy o zwiększeniu liczby środków absorpcyjnych. Pacjenci i lekarze walczą o to od lat. Dwie sztuki na dobę to stanowczo za mało, a zbyt rzadko zmieniane prowadzą m.in. do odparzeń i stanów zapalnych. Wpisano więc 90 sztuk miesięcznie

Niestety jest ryzyko, że z większej liczby środków absorpcyjnych nie skorzystają osoby najciężej chore - w hospicjach, domach opieki społecznej. Powód: są dwa limity - ilościowy i cenowy. Cenowy to 1,5 zł za sztukę obowiązujący od wielu lat (60 sztuk i 90 zł). Projekt rozporządzenia zwiększa liczbę, ale nie zwiększa kwotowego limitu w skali miesiąca. Przez to tylko przy produktach poniżej limitu pacjenci odczują korzystną zmianę, choć nie będzie ona duża. Przy bardziej chłonnych wyrobach, stosowanych np. przez osoby na wózkach inwalidzkich czy w hospicjach, które stanowią większość refundacji dla tej grupy produktów, nic się nie zmieni, ponieważ cena dobrej jakości produktów to 1,5 zł lub więcej i dodatkowe np. pieluchomajtki nie zmieszczą się w limicie finansowania. 

Stomia

Poszerzono też kryterium przyznawania wyrobów stomijnych o pacjentów z przetoką ślinową.

AK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

2 komentarze

teściowa Poniedziałek, 11 Grudnia 2017, 20:47
To właśnie obrazuje jak w naszym Państwie traktuje się człowieka. W klinice efecta w częstochowie znajoma miała zabieg laserem na inkontynencje, bezboleśnie i bez potrzeby dochodzenia do siebie. minął miesiąc tkanka zregenerowana problem zniknąl. Co ma do wyboru pacjent z nfz? Operacje ze szwami i rekonwalescencją albo pieluchomajtki a i to zastanawiając się czy na pewno nie zabiorą dofinansowania. żałosne.
kmic Środa, 06 Grudnia 2017, 8:44
Pieluchomajtki czyli jaskrawy obraz niekompetencji Łandy a teraz jego kolegi Czecha, dlaczego ktoś naraża obywateli tego kraju na takich ludzi? Na Panu Landzie już się wszyscy poznali, nawet w takiej kancelarii się poznali. Teraz czas na kolejnego geniusza.