UKSW zajmie się oceną opieki farmaceutycznej

14 Stycznia 2019, 9:53 apteka farmaceuta leki

Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego uruchomi projekt „Bliżej Pacjenta”, który jest pilotażowym programem oceny usług farmaceutycznych świadczonych pacjentom z migotaniem przedsionków.

Pilotażowy projekt walidacji usług farmaceutycznych realizowany będzie wspólnie przez naukowców z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Collegium Medicum UMK w Toruniu, przy wsparciu ekspertów farmacji klinicznej z Kanady.

Uczestnictwo w projekcie zadeklarowali m.in. prof. nadzw. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski z GUMed oraz prof. dr. hab. n. farm. Jerzy Krysiński z Collegium Medicum UMK w Toruniu.

- Celem projektu Bliżej Pacjenta jest  walidacja usługi farmaceutycznej. "Bliżej pacjenta” to trójstopniowa interwencja farmaceuty w aptece, której efektem ma być zmniejszenie śmiertelności pacjentów z przyczyn nieprzyjmowanych (non-adherence) leków w migotaniu przedsionków - czytamy w komunikacie uczelni.

Jednocześnie naukowcy chcą ocenić m.in. wpływ oferowanej opieki farmaceutycznej na rentowność aptek, które ją oferują, a także ocenić poziom satysfakcji pacjentów z oferowanego przez farmaceutów wsparcia.

Metodologia badań przygotowana została przez zespół farmaceutów klinicznych kierowanych przez dr Regisa Vaillancourta ze Szpitala w Ottawie, a patronat nad inicjatywą objęła Naczelna Izba Aptekarska oraz ks.prof. Stanisław Dziekoński – rektor UKSW.

Inicjatorzy projektu liczą, że uzyskane przez nich wyniki pozwolą uzyskać argumenty do dyskusji z MZ i NFZ na temat zasadności wprowadzenia skutecznych rozwiązań z zakresu opieki farmaceutycznej do codziennej praktyki aptecznej.

Projekt rozpocznie się pod koniec marca i weźmie w nim udział blisko tysiąc aptek z całej Polski. W przyszłości pilotaż będzie prowadzony również na Węgrzech oraz w Grecji.

AM

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz