EHCI 2018: Spadek Polski w rankingu systemów ochrony zdrowia

01 Marca 2019, 14:17

Health Consumer Powerhouse opublikowało raport Euro Health Consumer Index (EHCI) za rok 2018. W tym roku odnotowaliśmy spadek z miejsca 7 od końca na 4 (w stosunku do 2017 r.) . Wyprzedziły nas: Cypr, Bułgaria i Litwa i Grecja. Gorzej od Polski wypadły jedynie Albania, Rumunia i Węgry.

 

EHCI to corocznie publikowany raport poświęcony ocenie systemów opieki zdrowotnej w Państwach Europy. W tegorocznym raporcie po raz pierwszy od dekady pierwsze miejsce nie przypadło Holendrom (883/1000 pkt.), a Szwajcarom (893 pkt.). Znaczny spadek odnotowała Polska zajmując 32 (585 pkt.) miejsce z 35 ocenianych krajów. Za nami uplasowały się kolejno: Węgry, Rumunia i Albania.

W zakresie praw pacjenta i informacji najlepiej wypadły Holandia i Norwegia otrzymując maksymalną liczbę punktów. W zakresie dostępności do leczenia najlepiej na tle Europy prezentuje się Szwajcaria, która wraz z Finlandią i Norwegia wydaje na ochronę na zdrowia najwięcej. W zakresie profilaktyki najlepiej wypadła Norwegia, a w dostępności do leków przodują Holandia i Niemcy.

 Pomimo dobrego wykształcenia medycznego oraz długowiecznego systemu ochrony zdrowia finansowego z środków publicznych Polska w ciągu ostatnich lat nie wypada korzystnie w rankingu EHCI- czytamy w raporcie. 
W ostatnich latach rządy (Węgier i Polski -przyp.red.) zdają się koncentrować na rzeczach innych niż optymalne prowadzenie kraju - tj. ograniczanie wolności prasy, upolitycznianie systemu sądownictwa czy nietolerancyjna polityka imigracyjna lub podnoszenie kwestii zakazu aborcji. (...) Społeczeństwo i pracownicy medyczni zasługują na więcej.
 
Dostępność i efekty leczenia 
 
Jeśli chodzi o czas oczekiwania to w większości analizowanych przypadków plasujemy się na "czerwonym polu". Mamy małe szanse na zapisanie się do lekarza rodzinnego jeszcze tego samego dnia.
 
 
A jeśli chodzi o planowane operacje to jesteśmy daleko od czołówki gdzie na operację czeka się 2-3 tygodnie. Dłużej (powyżej 3 msc.) od polskich pacjentów muszą czekać m.in. Hiszpanie, Węgrzy czy Irlandczycy (najdłużej).
 
 
Nie wypadamy też najlepiej jeśli chodzi o oczekiwanie na chemioterapię po wydaniu decyzji o konieczności jej zastosowania. Ponad trzy tygodnie czekają też m.in.  Austriacy, Irlandczycy czy Węgrzy (najdłużej).
 
 
Wobec powyższego nie powinien także zaskoczyć wskaźnik przeżywalności pacjentów onkologicznych. Gorszy procent przeżywalności pacjenta z rakiem od Polski -minimalnie- ma jedynie Rumunia, zamykająca stawkę z wynikiem ok. 45 proc. Dla porównania przeżywalność pacjentów onkologicznych w Szwajcarii wynosi powyżej 71 proc.
 
 
Co gorsza nie tylko nie możemy liczyć na najsprawniejszą i najskuteczniejszą opiekę medyczną będąc w wieku produkcyjnym. Bolączki polskiego systemu ochrony zdrowia mogą nas dotknąć również na emeryturze. W zakresie świadczeń opiekuńczo-pielęgnacyjnych Polska wypada tragicznie na tle europejczyków w wieku powyżej 65 lat. Domowe świadczenia opiekuńcze gwarantowane są niespełna 1 proc. populacji w wieku 65 +.
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

5 komentarzy

Mama Piątek, 08 Marca 2019, 22:33
Jest nawet gorzej niz napisane-system bankrutuje
Mama Piątek, 08 Marca 2019, 22:31
Super a ci jeszcze daja 500+ zamiast usprawniac system
Olek Sobota, 02 Marca 2019, 0:17
O co chodzi z tym przypisem o wolności prasy, nietolerancyjna polityka migracyjna i zakaz aborcji? Nawiazując do pierwszego gdzie wolność prasy i mediów jest w Pl zagrożona? Obecnie 90% mediów jest antyrządowa, to ma być zagrozenie wolnosci? Nietolerancyjna polityka migracyjna? Wpusciliśmy ponad 2 mln Ukraińców i innych imigrantów. Zakaz aborcji? Żadna miara aborcja eugeniczna i ze wskazan życiowych niestety jeszcze obowiązuje. Kto oceniał Polske w tym rankingu? Jacyś lewicowi aktywiści mam wrażenie. Inna kwestia jest, że nasza polityka i system ochrony zdrowia jest lepszy jak w UK i potwierdza to 99% ludzi którzy mieli styczność z brytyjskim NHS.
Mama Piątek, 08 Marca 2019, 22:32
I tu PISOWSKI TROL ?
Lukas Piątek, 08 Marca 2019, 11:24
Oczywiście, pan Olek ma rację. To lewicowi aktywiści są autorami tego rankingu! Wszyscy przecież na własne oczy widzą, że pod światłymi rządami Prezesa Polski nasza ochrona zdrowia działa tak dobrze, jak nigdzie indziej nigdy dotąd! Kogo tam obchodzą jakieś wskaźniki przeżywalności, dostępności, czy czasy oczekiwania. Karyna z Sebą byli w UK-eju na zmywaku i wiedzą, że w Polsce jest lepsze leczenie, bo można wezwać w środku nocy pogotowie do bólu dupy, albo płaczącego dziecka, a na Wyspach trzeba się zarejestrować do GP.