Z. Król: we wrześniu chcemy uruchomić nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży

26 Marca 2019, 16:05 dziecko terapia psycholog

- We wrześniu tego roku chcemy uruchomić nowy model opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży – zapowiedział wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Jak wyjaśniał, ma on być trójstopniowy i zakłada odchodzenie, tak jak w przypadku dorosłych, od hospitalizacji na rzecz opieki środowiskowej.

Wiceminister wziął udział we wtorek w konferencji „Rzecznik Praw Pacjenta – rzecznikiem polskiej psychiatrii”.

Jak mówił, trzeba odejść od formuły, gdy pierwszy kontakt dziecka z problemami psychicznymi jest z lekarzem psychiatrą już w izbie przyjęć lub na oddziale szpitala, ponieważ brakuje dostępu do opieki w poradniach.

Wyjaśniał, że w przypadku opieki nad dziećmi, zapewne nie uda się zbudować analogicznego systemu wsparcia jak u dorosłych opartego na opiece w społeczności lokalnej, co wynika z tego, że trudne jest określenie populacji, ponieważ dzieci często uczą się poza miejscem zamieszkania.

- Wybraliśmy model oparcia się na poradniach psychologicznych, psychoterapeutycznych. Dostrzegamy potencjał w szkołach, w poradniach psychologiczno-pedagogicznych – mówił Z. Król.

Trójstopniowy model

Jak tłumaczył wiceminister cały model opiera się na trzech szczeblach. Pierwszy z nich to będą centra – jedno w województwie. Drugi szczebel pośredni powinien rozwijać się w kierunku opieki domowej, opieki jednego dnia. Jak dodał takiej opieki brakuje w wielu województwach. - I w końcu szczebel podstawowy. Kończymy negocjacje z MEN i jesteśmy na dobrej drodze. Chcemy jako resort zdrowia złożyć taką ofertę zaproszenia do współudziału w opiece również osób, które na co dzień z taką osobą z problemami psychicznymi się stykają - mówił.

- Nie możemy tu zastosować takiego samego modelu finansowania jak w centrach zdrowia psychicznego dla dorosłych, ale też chcemy płacić za opiekę a nie liczbę zrealizowanych świadczeń – poinformował Z. Król.

- We wrześniu chcemy ten system uruchomić, aby te centra w każdym województwie rozpoczęły funkcjonowanie - dodał.

- My opiszemy system określając trzystopniowy podział i kontakty miedzy instytucjami na tych trzech poziomach, wskażemy centra w każdym województwie. Musimy skonstruować też coś na kształt biura ds. pilotażu, aby koordynować tą opiekę - wyjaśniał.

Wiceminister podkreślił, że koncepcja reformy powstaje w Zespole ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia. - Mamy większość rzeczy gotowych i musimy odpalić ten system - podkreślił.

Odnosząc się do kwestii finansowania, podkreślał, że nakłady na psychiatrię wzrastają od ubiegłego roku. - Przez wiele lat ta dziedzina była pomijana i zmieniliśmy tą sytuację. Zmieniliśmy sposób finansowania dzięki centrum zdrowia psychicznego - mówił.

- Wiemy że radykalnie inny sposób finansowania tej dziedziny jest możliwy i przynosi efekt - dodał.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz