Lekarze: Homeopatia była i jest stosowana przez szarlatanów

09 Maja 2019, 9:53 homeopatia

W Hiszpanii wycofano z aptek kilka tysięcy produktów homeopatycznych, Francja chce zrezygnować z refundacji homeopatii, Niemiecka minister ds. rodziny ocenia homeopatię jako "głupota", a w Polsce samorząd lekarski apeluje o zmiany w zakresie informowania pacjentów o braku dowodów na skuteczność tych produktów. Środowiska lekarskie wytaczają najcięższe działa przeciw "metodom stosowanym przez szarlatanów" - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej.

W tym miesiącu francuska agencja odpowiedzialna za ocenę technologii medycznych oraz bezpieczeństwa, na wniosek ministra zdrowia, ma wydać opinię nt. zasadności refundacji preparatów homeopatycznych. Obecnie francuscy pacjenci otrzymują 30 proc zwrotu kosztów przy zakupie specyfików homeopatycznych, co kosztuje państwo 130 mln euro rocznie (0,6 proc. budżetu na wszystkie leki) - pisze "DGP". Ostateczne decyzje mają zapaść na początku lipca.

Dyskusja nt. środków homeopatycznych miała rozpocząć się po publikacji w dzienniku "Le Figaro" apelu lekarzy. Sygnatariusze, przedstawiciele środowiska medycznego, podkreślili w nim, że "homeopatia była i jest "stosowana przez wszelkiej maści szarlatanów, którzy wykorzystują moralną gwarancję, jaką daje tytuł lekarza, rozpowszechniają różne fałszywe terapie o iluzorycznej skuteczności". 

W odpowiedzi na apel, firmy produkujące produkty homeopatyczne odwołały się do tradycji i przyzwyczajeń francuskich pacjentów podkreślając, że są ofiarą nagonki "KKK wymierzonego w homeopatię" - czytamy.

Francja nie jest odosobniona, z homeopatią walczą kolejne kraje

Niemcy, z której wywodzi się idea homeopatii także zabrały głos w tej sprawie. Była minister ds. rodziny stwierdziła, że "homeopatia to niebezpieczna głupota". Poparły ją środowiska farmaceutyczne - odwołując się do tego, że w aptekach można sprzedawać tylko preparaty o "naukowo dowiedzionej skuteczności" część farmaceutów wycofała specyfiki ze sprzedaży.

W Hiszpanii kilka miesięcy temu z aptek wycofano z kolei kilka tysięcy produktów homeopatycznych, a reszta ma prawo zostać, jeżeli firmy udowodnią ich skuteczność. Produkty mogą pozostać w sprzedaży również w przypadku, kiedy na opakowaniu znajdzie się informacja o tym, że "produkt nie ma udowodnionej skuteczności leczniczej".

 W ten sposób Hiszpania działa zgodnie z prawem europejskim, które uznaje preparaty homeopatyczne za produkty lecznicze (dyrektywa 200183/WE) - przytacza Dziennik.

Polski resort "ma związane ręce"

Ministerstwo Zdrowia za koronny argument stawiało, że w myśl dyrektywy uchwalonej przez PE środki homeopatyczne są traktowane na równi z innymi produktami leczniczymi. Pomimo braku refundacji leków i apelu Izby Lekarskiej, wciąż lekarze mogą przepisać środek do nabycia przez pacjentów w aptece. W 2017 resort zdrowia poprał propozycję izby dot. obowiązku wskazywania na opakowaniach produktów homeopatycznych informacji o braku dowodów potwierdzających ich skuteczność. Do tej pory jednak nowelizacja prawa farmaceutycznego nie uwzględniła proponowanych przez lekarzy rozwiązań. 

źródło: DGP

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz