Piątka ministra Ł. Szumowskiego na następną kadencję

06 Lipca 2019, 18:21

Demografia, specjaliści, ocena jakości, edukacja i choroby cywilizacyjne – to pięć punktów ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na następną kadencję. Choć w czasie konwencji PiS podkreślano też, że poprawienie systemu ochrony zdrowia to zadanie zdecydowanie jedną kadencję przekraczające. Wcześniej swoją piątkę przedstawił premier Mateusz Morawiecki i zdrowie było jednym z jej elementów. 

O przedstawionej dziś piątce Morawieckiego napisaliśmy tutaj: Premier: jeśli PiS wygra, będzie 160 mld zł na służbę zdrowia

Z kolei wystąpienie prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych opisujemy tutaj:Z. Małas o sytuacji kadrowej w zdrowiu mówiła na konwencji PiS

A o płaceniu za jakość: A. Niedzielski: o zmianach w płaceniu szpitalom i POZ za efekty (konwencja PiS)

W czasie konwencji programowej PiS Szumowski wymienił kwestie, które jego zdaniem są do zaadresowania na kolejną kadencję

Starzenie społeczeństwa

Pod hasłem demografii minister rozumie m.in. opiekę długoterminową, dzienną opiekę nad seniorami, ale także umiejscowienie szpitali powiatowych w takim systemie – miałyby dbać o opiekę nad daną populacją. - Jeżeli miałbym zdefiniować punkty na następną kadencję, które musimy zaadresować, to jest po pierwsze - demografia, czyli długoterminowa opieka, domowa opieka, dzienne domy opieki, w tym rola szpitali powiatowych bo przecież one mogą funkcjonować niekoniecznie jako wysokospecjalistyczne jednostki, ale też jako takie, które dbają o opiekę nad społeczeństwem danego powiatu, danego regionu - wskazał minister. Ponieważ jak stwierdził, instytucjonalna opieka nad seniorami powinna być blisko ich miejsca zamieszkania.

Specjaliści

Tu Szumowski ma na myśli kolejki do świadczeń w poradniach, czyli ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, ale także do uzyskania pomocy w Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, czyli SOR. Receptą jaką wymienił ma być kształcenie kadr. - Specjaliści, ambulatoryjna opieka, szpitalnictwo, czyli kolejki do specjalistów, kolejki na szpitalnych oddziałach ratunkowych. Musimy uregulować te relacje – mówił.

Ocena jakości

Pacjent ma mieć prawo wiedzieć, gdzie jest dobra jakość leczenia, a gdzie niekoniecznie - podkreślał minister. Wspomniał też rejestry kliniczne. Wcześniej o jakości mówił w swoim wystąpieniu wiceszef NFZ Adam Niedzielski oraz zaproszona na konwencję i wypowiadająca się w imieniu pacjentów Urszula Jaworska. 

Edukacja

Jak podkreślał minister, edukacja o zdrowiu jest obszarem wymagającym działań, także międzyresortowych. - Jeżeli nie zaczniemy uczyć dzieci w młodych klasach o zdrowym życiu, nie osiągniemy efektów profilaktyki, tej takiej pierwotnej - wskazał. Temat współodpowiedzialności pacjentów za zdrowie poruszała wcześniej Urszula Jaworska. 

Choroby cywilizacyjne: onkologia, kardiologia, diabetologia

- No i oczywiście choroby cywilizacyjne, onkologia, kardiologia, diabetologia. O tym była już mowa – wspomniał minister odwołując się m.in. do wcześniejszego wystąpienia swojego oraz prof. Piotra Czauderny.

 - Myślę, że te pięć punktów , to są takie najpilniejsze elementy do zaadresowania na najbliższą kadencję. I przebudowa systemu nadal, tak, by środki, które mamy, zasoby kadrowe były racjonalnie wykorzystywane, żeby nie leczyć w szpitalach w najdroższym systemie, ale blisko domu w opiece podstawowej - dodał.

Aleksandra Kurowska

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

4 komentarze

jodka Wtorek, 16 Lipca 2019, 23:20
a przypadkiem nie zaczynał być ministrem z tymi samymi hasłami?
maruda Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 8:54
a moze tak od poczatku ?
Gdzie konkurencja dla platnika ?
maruda Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 8:49
widac ze gostek nic nie kuma- moze te pieniadze dalej wrzucac w ten worek bez konkurencji- GDZIE KONKURENCJA DLA PLATNIKA ????
Ryszard Gellert Sobota, 06 Lipca 2019, 23:27
Jak zwykle Pan Minister uległ lobbystom i pominął chorobę przewlekłą nerek - 2. Co do częstości w populacji, tanią i kosztującą budżet 6 mld zł.