Nadwaga to problem ponad połowy Polaków

13 Sierpnia 2019, 10:07 waga brzuch otyłość grub

Problemy ze zbyt dużą wagą dotyczą ponad połowy polskiego społeczeństwa - wynika z badania CBOS. 38 proc. Polaków ma nadwagę, a 21 proc. - otyłość, zaś 2 proc. - niedowagę, a 39 proc. - wagę w normie.

Jak podkreślił CBOS, nadwaga częściej występuje wśród mężczyzn niż u kobiet, a także wśród osób starszych. Badanie wskazało ponadto, że problemy z nadwagą mężczyźni w młodszym wieku zaczynają mieć częściej niż niż ich rówieśniczki. Nadwaga zaczyna przeważać nad wagą prawidłową w grupie mężczyzn już w wieku 25-34 lata, zaś u kobiet dzieje się tak dopiero po 45. roku życia.

Nasza waga jest powiązana z samooceną stanu zdrowia. Ze swojego stanu zdrowia zadowolonych jest trzy czwarte (77 proc.) osób z prawidłową masą ciała, a także dwie trzecie (66 proc.) osób z nadwagą. Odsetek osób negatywnie oceniających swój stan zdrowia zwiększa się wraz ze wzrostem wagi. Wśród osób otyłych 16 proc. źle ocenia swój stan zdrowia, wśród osób z nadwagą odsetek ten to 8 proc., zaś wśród osób z prawidłową masą ciała - 6 proc.

Badanie pokazało, że także zadowolenie z własnego wyglądu wiąże się ze wskaźnikiem masy ciała i najwięcej takich osób (82 proc. ) jest wśród osób z prawidłową masą ciała, nieco mniej (70 proc. ) wśród osób z nadwagą, a najmniej (59 proc. ) wśród osób z otyłością.

Do bycia na specjalnej diecie w ciągu ostatniego roku przyznaje się najwięcej osób w grupie otyłych - 14 proc., o połowę mniej - 7 proc.  - w grupie z nadwagą i co dziesiąty badany (10 proc. ) z wagą prawidłową.

Badanych sklasyfikowano na podstawie wskaźnika BMI. Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich, wspomaganych komputerowo (CAPI), między 4 a 11 lipca br., na liczącej 1077 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: CBOS

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz