W 2019 r. odbyło się ponad 1,5 tys. przeszczepień narządów

28 Stycznia 2020, 10:37 warszawski uniwersytet medyczny WUM

W 2019 r. w Polsce przeprowadzono 1473 przeszczepienia narządów od zmarłych dawców i 73  - od żywych dawców. 26 stycznia obchodzony jest w Polsce Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Przypada on w rocznicę (2020 roku -  54. rocznica)  pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia nerki od dawcy zmarłego. 

Z okazji Dnia Transplantologii we wtorek odbyła się konferencja prasowa prof. Mirosława Wielgosia – rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, której tematem był stan polskiej transplantologii na początku 2020 r. w 25. rocznicę pierwszego udanego przeszczepienia wątroby u osoby dorosłej. Ponadto w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM otwarto Klinikę Onkologii.

W spotkaniu wzięli udział także prof. Krzysztof Zieniewicz - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby CSK UCK WUM, prof. Sławomir Nazarewski - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyniowej  i Transplantacyjnej CSK UCK WUM, dr hab. Maciej Kosieradzki - Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej SKDJ UCK WUM, dr hab. Rafał Stec - Kierownik Kliniki Onkologii CSK UCK WUM oraz Krzysztof Zając - Koordynator transplantacyjny CSK UCK WUM.

Gośćmi specjalnymi spotkania byli: prof. Jacek Pawlak - kierował zespołem, który w 1994 r. przeprowadził pierwszy w Polsce udany przeszczep wątroby u osoby dorosłej oraz pani Jadwiga Buczek - pacjentka, której wówczas przeszczepiono wątrobę.

Jak mówił prof. M.Wielgoś transplantologia jest niezwykle ważną dziedziną medycyny. - To metoda, która daje drugie życie. Rocznie przeszczepia się ok. 1,5 tys. narządów, w większości wątrób i nerek - wskazał.

Poinformował, że do niedawna działał w strukturach WUM Instytut Transplantologii, który na mocy zmian struktury organizacyjnej przestał istnieć. W  poniedziałek rektorw WUM powołał z kolei Centrum Transplantologii WUM, którym pokieruje prof. Krzysztof Zieniewicz. 

Klinika Onkologii w CSK UCK WUM

Ponadto prof. M. Wielgoś  poinformował, że w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM otwarto Klinikę Onkologii.Połączyliśmy te dwa tematy jako bardzo istotne dla naszej społeczności akademickiej, jak i naszych pacjentów - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że onkologia jest niezwykle ważnym problemem,a  w Polsce odnotowujemy ponad 170 tys. zachorowań na nowotwory rocznie i mamy ok. 1 mln pacjentów pozostających pod opieką lekarzy specjalistów. Tymczasem - jak mówił - jest zaledwie 850 specjalistów w zakresie onkologii, przy znacznie większych potrzebach. - Chcielibyśmy, aby w Narodowej Strategii Onkologicznej były bardziej uwzględnione aspekty onkologii akademickiej - mówił i dodał, że onkologia została wyprowadzona z akademii, a studenci nie mają możliwości pogłębionego poznawania tajników onkologii.

- Staramy się, aby onkologia powróciła do uczelni medycznych. Nie udało się połączenie zasobów centrów onkologii i uczelni, więc otworzyliśmy klinikę onkologii WUM - zaznaczył prof. M. Wielgoś. Wyjaśnił, że klinika będzie zogniskowana na onkologii klinicznej, szczególnie na nowotworach płuc, przewodu pokarmowego i nowotworach rzadkich.

Kliniką kieruje dr hab. Rafał Stec. Zespół kliniki tworzy 12 lekarzy specjalistów z dziedziny onkologii klinicznej, wysoko wykwalifikowany personel pielęgniarski oraz psychoonkolog. W klinice leczeni się głównie pacjenci z rozpoznaną chorobą nowotworową płuc i układu pokarmowego oraz nowotwory rzadkie. Do dyspozycji  pacjentów jest 5 dwuosobowych wyposażonych w specjalistyczny sprzęt oraz sala chemioterapii "jednodniowej"  wyposażona w 8 stanowisk.

- Celem stworzenia Kliniki Onkkologii WUM było podniesienie poziomu wykształcenia i kompetencji kadr w obszarze onkologii w oparciu o bazę dydaktyczną WUM. tylko uczelnie medyczne, zwłaszcza te z tradycjami, są najlepszym miejscem do kształcenia studentów. Dydaktyka, doświadczenie w zakresie nauczania oraz wysoki poziom naukowy gwarantują odpowiednią jakość kształcenia - mówił dr R. Stec.

Jak mówił, klinika onkologii w zakresie dydaktyki studentów oferuje wyjątkowe, wieloprofilowe podejście do diagnostyki i leczenia nowotworów, m.in. rzadkich z naciskiem na personalizację i interdyscyplinarność w ścisłej współpracy z zakładami teoretycznymi, głównie patomorfologii, genetyki medycznej, immunologii czy biologii molekularnej.

Podkreślił, że to czego przyszli lekarze nauczą się na studiach, pomimo wykonywania innej specjalizacji niż onkologiczna, może mieć kluczowe znaczenie dla rozpoznania nowotworu na wczesnym etapie, a w efekcie prowadzić do całkowitego wyleczenia. 

Transplantologia

Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada w rocznicę (2020 roku -  54. rocznica)  pierwszego w Polsce udanego przeszczepienia nerki od dawcy zmarłego. Przeszczepienie miało miejsce w I Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM). Przeprowadziły je zespoły prof. Jana Nielubowicza (rektor AM w Warszawie 1981-1986); chirurdzy: Waldemar Olszewski, Wojciech Rowiński, Jerzy Szczerbań (rektor AM w Warszawie 1979-81) oraz prof. Tadeusza Orłowskiego (nefrologia). Pacjentką była 18-letnia wówczas Danuta Milewska.

Z kolei 30 grudnia 2019 r. minęła 25. rocznica pierwszego udanego przeszczepienia wątroby u osoby dorosłej od dawcy zmarłego, który przeprowadzono w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej i Chorób Wątroby Akademii Medycznej w Warszawie. Przeprowadził je zespół: dr Jacek Pawlak, doc. Bogdan Michałowicz i dr Krzysztof Zieniewicz przy współudziale  dr. Pawła Nyckowskiego,  dr. Piotra Małkowskiego, dr. Ireneusza Grzelaka i dr. Marka Schaeffera. Pacjentką była Jadwiga Buczek.

W Polsce liczba przeszczepień narządów od zmarłych dawców w 2019 r. wyniosła 1473, w tym nerka - 907, wątroba - 330, nerka+trzustka - 34, serce - 145, płuco -57 (dane Poltransplant).

Z kolei przeszczepień od dawców żywych było w ubiegłym roku 73, w tym 52 nerki i 21- części wątroby.

W Uniwersyteckim Centrum Klinicznym WUM w ubiegłym roku w sumie odbyło się 294 przeszczepy od zmarłych dawców oraz 32 od dawców żywych.

Ogółem dotychczas w klinikach szpitali Uczelni (dane WUM) odbyło się 8288 transplantacji nerki, wątroby oraz trzustka+nerka.

Wystawa multimedialna

Elementem wydarzenia było otwarcie multimedialnej instalacji przybliżającej ideę dawstwa w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego WUM. Wystawę można będzie oglądać w tym miejscu do 7 lutego br.

Wystawa jest elementem prowadzonej przez Ministerstwo Zdrowia kampanii „Solidarnie dla transplantacji”, która ma zwiększyć poparcie społeczne dla dawstwa narządów, komórek i tkanek oraz uświadomić, że każdy z nas może okazać się potrzebującym biorcą, ale także każdy z nas może zostać dawcą.

Wystawa przyciąga ciekawą formą i zachęca do interakcji. Trzy postaci symbolizują trzy grupy niezbędne do tego, by doszło do przeszczepienia: Biorców – pacjentów czekających na przeszczepienie, Dawców narządów, tkanek lub komórek oraz Specjalistów – szerokie grono wykwalifikowanych osób, zaangażowanych w cały proces transplantacji. Po zbliżeniu się do danej sylwetki odtwarzane jest nagranie, które głosem dawcy, biorcy lub specjalisty opowiada o swojej roli w procesie przeszczepienia i powiązaniu z pozostałymi dwoma grupami. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz