Minister Zdrowia wydał rekomendację ws. wyborów

17 Kwietnia 2020, 17:49 szumowski

Przeprowadzenie wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie jest możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata. I taka jest moja rekomendacja. Jeżeli natomiast ugrupowania polityczne nie zgodzą się na takie rozwiązanie, wtedy jedyną bezpieczną formą przeprowadzenia wyborów prezydenckich, są wybory korespondencyjne - poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski w piątek popołudniu o swoich rekomendacjach dot. wyborów prezydenckich. Dodał, że szczegółowe rekomendacje odnośnie wyborów korespondencyjnych może przedstawić, gdy ustawa w tym zakresie wróci do parlamentu.

Szumowski poinformował, że przekazał takie rekomendacje premierowi.

- Epidemia będzie nam towarzyszyła przez najbliższe miesiące prawdopodobnie do 1,5 roku, dopóki nie pojawi się szczepionka. Wiemy, że ta szczepionka może powstać najwcześniej w przeciągu kilkunastu miesięcy zgonie z wszystkimi danymi z różnych grup badających i analizujących tę sytuację - mówił.

- W związku z tym moje rekomendacje przeprowadzenia wyborów prezydenckich w tradycyjnej formie, gdzie wszyscy idziemy do urn, spotykamy się w lokalach wyborczych, są możliwe najwcześniej w sposób bezpieczny za 2 lata. I taka jest moja rekomendacja - poinformował minister zdrowia. Jeżeli natomiast ugrupowania polityczne nie zgodzą się na takie rozwiązanie, wtedy jedyną bezpieczną formą przeprowadzenia wyborów prezydenckich są wybory korespondencyjne - dodał.

Na wybory korespondencyjne nie ma lepszych czy gorszych terminów

Jednocześnie zaznaczył, że wszelkie dane medyczne mówią, że nie ma gorszych lub lepszych terminów, miesięcy na przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych.

- O wszystkich szczegółach, o formule, szczegółowych zaleceniach dotyczących wyborów korespondencyjnych, będę mógł poinformować pana premiera i przekazać mu swoje rekomendacje w momencie, gdy ustawa o wyborach korespondencyjnych będzie już w pełni ukształtowana i wróci w ostatecznej formie do parlamentu - zapowiedział Ł.Szumowski. - Jako Ministerstwo Zdrowia będziemy mogli wydać dokładne rekomendacje, gdy będziemy znali techniczne szczegóły przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych. W tej chwili ta ustawa jest w Senacie. Czekamy na to, aż zostanie przeprocedowana - dodał.

- Nie ma metody bezpiecznej wyboru prezydenta w formie tradycyjnej w czasach epidemii (...), więc jedyną formą którą mogę rekomendować jako minister zdrowia z punktu widzenia medycznego są wybory korespondencyjne, bo minimalizują kontakty międzyludzkie, minimalizują to ryzyko związane z transmisją wirusa - mówił Ł.Szumowski.

Rekomendacja co do wyborów korespondencyjnych będzie gdy projekt wyjdzie z Senatu.

Nie znam szczegółów jak będzie wyglądała ta propozycja gdy wyjdzie z Senatu (...). Gdy otrzymam projekt, to wówczas jak najszybciej przekażę rekomendację.

Podkreślał, że jako lekarz nie widzi przez najbliższy czas innej bezpiecznej formuły niż wybory korespondencyjne.

Jak mówił Ł.Szumowski, dziś było wspólne zebranie ministrów zdrowia krajów europejskich i WHO, gdzie zostało podkreślone, że spodziewamy się drugiej fali koronawirusa na jesieni, a dodatkowo w tym czasie fali zachorowań na grypę, która będzie towarzyszyła epidemii koronawirusa, co może oznaczać bardzo poważną sytuację zdrowotną dla większości krajów na świecie półkuli północnej. 

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz