Od dziś możliwe "drive thru" dla osób w kwarantannie

04 Maja 2020, 11:02 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

Od dziś weszły przepisy dotyczące "drive thru" dla osób w kwarantannie - poinformował w poniedziałek na porannym briefingu rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Chodzi o możliwość udania się takiej osoby w 12. dobie kwarantanny własnym samochodem do specjalnego punktu, w celu pobrania od niej - bez wysiadania z samochodu - wymazu do testu na koronawirusa.

- Od dziś wraz z rozporządzeniem poluzowującym restrykcje, weszły też przepisy dotyczące swoistego drive thru w testowaniu, czyli dajemy możliwość przetestowania w 12 dobie kwarantanny osób, które na tej kwarantannie przebywają - mówił W. Andrusiewicz.

Jak dodał, celem takiego rozwiązania jest to, aby w 14 dniu kwarantanny, osoby które ją opuszczają miały już potwierdzony wynik negatywny.

- Taki zapis w rozporządzeniu się pojawił, czyli istnieje możliwość przerwania tej kwarantanny, aby udać się do najbliższej jednostki, zapewne będzie to najczęściej szpital, gdzie zostanie pobrany wymaz od takiej osoby. Jeżeli taka osoba nie ma własnego transportu, oczywiście "wymazówka" do niej dotrze ze szpitala, ale jeżeli ma możliwość samodzielnego przejechania własnym autem do szpitala, wówczas taki wymaz zostanie pobrany i do 14 doby zraportowany. Przy wyniku negatywnym taka osoba może opuścić kwarantannę - wyjaśniał rzecznik MZ.

- Narodowy Fundusz Zdrowia już wycenił usługi i udostępnił taką możliwość dla szpitali, aby mogły skorzystać z tej dodatkowej formy prowadzenia testów i otrzymywały za to wynagrodzenie. Będzie system powiadamiania SMS w 12 dobie, że osoba powinna udać się do laboratorium w celu pobrania wymazu i zostanie wskazane to miejsce, do którego może się udać z kwarantanny - dodał. 

Walidacja testów antygenowych

Pytany o walidację czyli sprawdzenie wiarygodności szybkich testów antygenowych w szpitalach, odparł, że powinna się ona zakończyć w tym tygodniu. Jednocześnie przyznał, że niestety wyniki w szpitalach odbiegają od wyników w laboratoriach, które były w pierwszych dniach. Szybkie testy na koronawirusa już w Polsce. Wyniki są obiecujące

- Więc z dużą ostrożnością podchodzimy - mówił. Zapewnił, że w razie czego MZ ma możliwość sprowadzenia większej liczby tych testów, ale na razie ze względu na prowadzoną walidację nie są sprowadzane.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz