Pierwszy w Polsce pacjent z defibrylatorem łączącym się ze smartfonem

27 Maja 2020, 16:32

Zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora nowej generacji, który w komunikacji wykorzystuje technologię bezprzewodowej transmisji danych bluetooth, wykonano w Klinice Kardiologii CSK UCK WUM (Kierownik prof. dr hab. Grzegorz Opolski). To pierwszy w Polsce Pacjent wyposażony w takie urządzenie, a zespół jako pierwszy w Polsce dołączył do grona kilku ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego rodzaju rozwiązań.

U pacjenta z przewlekłą niewydolnością serca zagrożonego nagłym zgonem sercowym Zespół Oddziału Elektrokardiologii I Kliniki Kardiologii CSK UCK WUM (prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak, dr Jakub Kosma Rokicki) wykonał zabieg implantacji kardiowertera-defibrylatora, który oprócz standardowych opcji terapeutyczno-diagnostycznych, dodatkowo daje możliwość zdalnej kontroli z zastosowaniem smartfonu pacjenta.

Jak podkreśla WUM, telemonitoring pacjentów z wszczepialnymi urządzeniami do elektroterapii serca, oprócz znanych zalet, jest szczególnie pożądany w sytuacji ryzyka epidemiologicznego, jak np. pandemia COVID-19.

Dzięki zastosowanemu rozwianiu pacjent z każdego miejsca na świecie będzie mógł dokonać transmisji danych z wszczepionego kardiowertera-defibrylatora do Ośrodka.

Dzięki komunikacji bluetooth z telefonem komórkowym pacjenta nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nadajników.  Ponadto zastosowana niskoenergetyczna technologia bluetooth daje odpowiedni poziom zabezpieczenia danych medycznych oraz niskie zużycie baterii urządzenia.

Źródło: WUM

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz