A.Niedzielski: w kwietniu dostawy szczepionek dynamicznie wzrosną

03 Marca 2021, 14:04 Szczepienia

Kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost w zakresie dostaw szczepionek i realizacji programu szczepień - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski informując o deklaracjach Pfizera oraz AstraZeneca o zwiększeniu dostaw. MZ rozważa też dwa scenariusze dot. zmian w schemacie szczepień.

Minister był pytany w środę podczas konferencji w Gdańsku dot. szpitali tymczasowych o realizację akcji szczepień.

- Dwa kolejne produkty są już w trakcie procedury rolling review w EMA. To jest szczepionka NovaVax, o której mieliśmy dzisiaj bardzo dobre informacje o pewnej współpracy, która została nawiązana przez polską firmę Mabion, PFR i właśnie producenta szczepionki NovaVax, która już jest w trakcie rolling review. To oznacza, że ta perspektywa dopuszczenia tej szczepionki do obrotu, to jest realna perspektywa II kwartału. Drugim produktem, który wszedł w tę procedurę to jest Curvac, a mamy już produkt Johnson&Johnson, który jest już po procedurze weryfikacyjnej i już jest złożony wniosek o dopuszczenie (do obrotu przez EMA - przyp. red.) - wskazywał szef resortu zdrowia.

Jak wyjaśnił, "jeżeli chodzi o szczepionkę Johnson&Johnson, to tej szczepionki mamy mieć blisko 16 mln dawek, bo tyle mamy zakontraktowane, a dostawy powinny rozpocząć się w kwietniu".

- Mamy deklarację ze strony Pfizera bardzo dużego zwiększenia dostaw tygodniowych - poinformował i dodał, że o szczegółach poinformuje szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

- Te pierwsze deklaracje, które widzimy, to że tygodniowe dostawy Pfizera będą nawet dwukrotnie wyższe. Mamy też rozpędzające się dostawy AstraZeneca, co powoduje, że raczej kwiecień powinien oznaczać bardzo dynamiczny przyrost. Możemy liczyć spokojnie, że w kolejnych miesiącach będziemy przekraczali liczbę szczepień rzędu 5 mln - ocenił.

Dodał, że jeżeli poziomem docelowym jest zaszczepienie  60-70 proc. dorosłej populacji, czyli ok. 21-23 mln osób, to podtrzymuje scenariusz, że do końca wakacji wszyscy chętni powinni być już zaszczepieni.

Czy będzie szczepionka z Chin?

Pytany o ewentualne sprowadzenie do Polski szczepionki z Chin podkreślił, że "najwyższą wartością jest bezpieczeństwo pacjenta i jest ono gwarantowane m.in. przez system oceny europejskiej, którego zwieńczeniem jest działalność Europejskiej Agencji ds. Leków i jej certyfikat daje taką gwarancję bezpieczeństwa".

Jak mówił, w przypadku chińskiego preparatu nawet nie została rozpoczęta procedura współpracy tzw. rolling review, która dla Sputnika V została rozpoczęta, a Węgrzy, którzy sprowadzili już dawki tej szczepionki, nie przeprowadzili jeszcze procesu certyfikacji produkcji, aby była gwarancja jakości.

- Nie mamy żadnych konkretnych informacji, więc dopóki takie wyniki nie zostaną przeprowadzone, nie ma możliwości, aby polscy pacjenci byli na jakieś ryzyko narażeni - zapewniał.

Dodał, że pojawiają się informacje o deklaracji dostaw w II kwartale, w kwietniu przez największych producentów i one wyglądają bardzo optymistycznie, wiec wydaje się, że nie ma zagrożenia dla tego, aby akcja szczepień w Polsce systematycznie rosła.

- Na tę chwile nie ma żadnej decyzji. Na tę chwilę ja nie znam żadnych wyników badań, które dopuszczałyby ten produkt do obrotu(...), więc ja nie rekomenduję stosowania tej szczepionki - stwierdził.

Dwa scenariusze zmian w schemacie szczepień

Odniósł się też do pytania o ewentualną zmianę strategii szczepień, aby przyspieszyć ten proces.

- Jeżeli chodzi o specjalne rozwiązania dot. szczepień to rzeczywiście rozpatrujemy dwa scenariusze i konsultujemy to z Radą Medyczną i Zespołem ds. Szczepień, który funkcjonuje przy ministrze zdrowia. Złożyłem też wniosek do AOTMiT o przegląd naukowy w tym zakresie - wyjaśnił minister.

- Analizujemy dwie sytuacje. Jedna to jest szczepienie ozdrowieńców jedną dawką i to w okresie, który jest mniej więcej 6 miesięcy po odnotowaniu pozytywnego wyniku - wskazał.

Drugi scenariusz to wydłużanie okresu między pierwszą a drugą dawką, ale w ramach, które są dopuszczone w Charakterystyce Produktu Leczniczego.  - Do końca tygodnia lub na początku przyszłego poinformujemy o tym, jakie konkretne decyzje zostały podjęte - zapowiedział A. Niedzielski.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz