Szpitale tymczasowe obłożone w 62%

08 Marca 2021, 12:42 szpital polowy tymczasowy covid

Obecne obłożenie oddziałów covidowych w Polsce wynosi 55%. Najgorzej jest w woj. kujawsko-pomorskim i mazowieckim gdzie pozostaje jedynie 25% wolnych łóżek szpitalnych dla pacjentów z COVID-19. Oddziały covidowe mają odciążyć szpitale tymczasowe. 

Jak podkreśla przedstawiciel resortu zdrowia, obecnie dla pacjentów covidowych dostępnych jest 27 tys. łóżek , a bufor szybko można odtworzyć do poziomu 38 tys. Podkreślił przy tym, że w ciągu ostatnich 2 tygodni baza ta została zwiększona o 900 łóżek. 

Obecnie hospitalizowanych jest 17 337 pacjentów z COVID-19. Liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 wynosi 26 900. Pod respiratorem przebywa 1 838 pacjentów. Łącznie w bazie jest 2 642 respiratorów dla pacjentów covidowych. Obłożenie łóżek covidowych wynosi blisko 64,5%, procent zajętych respiratorów wynosi ponad 69,5%. 

 
By odciążyć oddziały covidowe, w ubiegłym tygodniu rząd podjął decyzję o uruchomieniu szpitali tymczasowych w województwach; dolnośląskim, lubuskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, pomorskim, śląskim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.

Przypomnijmy, że przygotowanie 20 szpitali tymczasowych miało zapewnić 6,5 tys. dodatkowych miejsc dla pacjentów z COVID-19. Ich uruchomienie kosztowało rząd łącznie 515 mln zł. Średni koszt budowy i wyposażenia jednego szpitala tymczasowego to 27 mln zł. Ich przywrócenie do stanu poprzedniego to koszt od 1 do 3 mln zł.

Do tej pory placówki te świeciły pustkami a część z nich w ogóle nie została uruchomiona co mogło wynikać z wysokich kosztów ich utrzymania. Przypomnijmy, że szpital otrzymuje:

  • 4,3 tys. zł za dobę hospitalizacji pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej
  • 18,3 tys. zł za gotowość punktu przyjęć
  • 1 tys. zł za zwykłą hospitalizację pacjenta

Dla porównania - pozostałe szpitale za leczenie najciężej chorych pacjentów z Covid-19 dostają 630 zł za dobę hospitalizacji i 1 154 zł za pacjenta wymagającego wentylacji mechanicznej poza odziałem intensywnej terapii. Medycy są zbulwersowani taką dysproporcją w finansowaniu.

Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać, a z zapewnień ministerstwa zdrowia wynika, że baza szpitalna dla pacjentów covidowych będzie powiększana w pierwszej kolejności w szpitalach tymczasowych.

Obecnie, (stan za 4 marca.) pacjenci z COVID-19 zajmują w szpitalach tymczasowych 932 łóżka. Łącznie, do piątku dostępnych w tych placówkach było 1506 łóżek. Z danych przekazanych przez resort zdrowia wynika, że obłożenie szpitali tymczasowych wynosi blisko 62%. Spośród wszystkich szpitali tymczasowych, wojewodowie odpowiadają za 13 z nich, w których przebywa 562 pacjentów na 937 dostępnych miejsc.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz