Skandal na rynku farmaceutycznym w USA - leki przepisywane "na wyrost"

05 Grudnia 2017, 12:15

Jak wynika z dzisiejszej publikacji CNN, firma Avanir Pharmaceuticals płaciła prawie 500 lekarzom w latach 2013-2016, za przepisywanie leku Nuedexta. Wśród najlepiej opłacanych przez firmę lekarzy dziennikarze zidentyfikowali kilkanaście osób, które były wcześniej dyscyplinowane zawieszeniem, grzywną lub nawet utratą licencji za zaniedbania w opiece nad pacjentami czy przepisywanie niebezpiecznych i uzależniających leków. 

Nuedexta została zatwierdzona przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w celu leczenia rzadkiego schorzenia - nietrzymania afektu (ang. pseudobulbar affect, PBA) u osób dorosłych. PBA jest chorobą, w której wskutek uszkodzenia pewnych obszarów mózgu dochodzi do niekontrolowanych epizodów płaczu lub śmiechu, niezwiązanych z faktycznym stanem emocjonalnym pacjenta. Ale w swoim dochodzeniu CNN znalazło powtarzające się przykłady, w których stanowe organy regulacyjne odkryły, że lekarze przepisywali Nuedexta chorym z demencją lub więźniom, żeby kontrolować zachowanie pacjentów. Wyniki śledztwa potwierdza duży skok sprzedaży leku w ostatnich latach.  

14 mln dolarów za usługi konsultingowe

W latach 2013-2016 Avanir i jego spółka matka, Otsuka, płacili lekarzom prawie 14 mln dolarów za usługi konsultingowe, promocyjne i inne usługi związane z lekiem Nuedexta – wynika z rządowych danych. Płacenie lekarzom za promowanie konkretnych leków jest w USA legalne, ale od dawna budzi liczne kontrowersje.  Firma zapewnia, że ​​spełniła wszystkie wymogi prawne i podkreśliła, że ​​ma system służący do przesiewu lekarzy, z którymi pracuje. "Nasz dział medyczny ma na miejscu solidny system weryfikacji lekarzy, który nieustannie doskonalimy, w celu ustalenia, czy lekarz został pozbawiony uprawnień, dokładnie przedstawił swoje kwalifikacje i nadal ma zdolność do wykonywania zawodu" - podkreśla Avanir w swoim oświadczeniu. 

Jak podaje CNN, w tej chwili przynajmniej jeden z konsultantów Avanira jest objęty dochodzeniem rządu federalnego w związku z akceptowaniem łapówek w zamian za przepisanie Nuedexty. 

Branża odcina się od złych praktyk

The Pharmaceutical Research and Manufacturers of America, który reprezentuje producentów leków w całym kraju podkreśla, że firmy powinny dążyć do współpracy z konsultantami, którzy spełniają standardy etyczne i zawodowe. Michael Santoro, profesor Uniwersytetu Santa Clara i ekspert w dziedzinie etyki w branży farmaceutycznej, powiedział, że wykorzystywanie lekarzy z tego rodzaju przeszłością jest problematyczne i nazywa to "schematem" stosowanym przez firmę do sprzedawania większej ilości tabletek.

AS

Źródło: CNN

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz