MF: Ile zarobiły, a ile zapłaciły podatku firmy farmaceutyczne i medyczne?

Ile przychodów mieli polscy producenci leków jak Polpharma czy Adamed, a ile zagraniczne firmy działające w naszym kraju jak Teva, GSK? Jaki dochód, głównie ze sprzedaży leków, osiągnęły hurtownie takie jak PGF czy Farmacol? Ile przychodów miał Lux Med? I co kluczowe w dyskusjach politycznych - jakie podatki odprowadziły firmy do polskiego budżetu w formie CIT? O tym dowiadujemy się z zestawienia resortu finansów. 

Dane podatkowe 2 tysięcy największych firm ujrzały światło dzienne. Kwota ich przychodu, dochodu czy odprowadzonego podatku mają być odtąd aktualizowane co kwartał i podawane do wiadomości publicznej.

Choć ocenianie firm na podstawie samego zestawienia kilku danych finansowych może wprowadzać w błąd, resort finansów przygotował niedawno zestawienie dotyczące podatników podatku dochodowego od osób prawnych, generujących wartość przychodu w roku podatkowym na poziomie ponad 50 mln euro. Jak nie trudno się domyśleć, na liście jest wiele podmiotów z rynku zdrowia. Szczególnie ciekawe dane dotyczą firm farmaceutycznych, choć w ich przypadku sprawa nie jest tak prosta, ponieważ ponoszą inwestycje na rozwój obniżające dochód. 

Hurtownie leków wysoko

Na 37 miejscu zestawienia resortu finansów znalazła się Neuca S.A., której główną działalnością jest hurtowa sprzedaż leków, ale rozwija się też w innych obszarach m.in. poprzez sieć własnych przychodni i aptek.  W 2016 roku miała ona ponad 7,1 mld zł przychodów. Odnotowała jednak 34,4 mln zł straty, więc podatku nie musiała odprowadzać. 

Na, kolejno 73 i 74 miejscu plasują się Farmacol sp. z o.o. oraz Polska Grupa Farmaceutyczna S.A z przychodem powyżej 4,7 mld zł. W obu przypadkach jednocześnie zadeklarowano 72 mln zł oraz 125 mln zł strat. 

Dalej od konkurencji plasuje się Organizacja Polskich Dystrybutorów Farmaceutycznych S.A. z przychodem 1,35 mld i dochodem na poziomie prawie 12 mln zł. Z nieco mniejszym przychodem 1,27 mld złotych, jednak z dochodem wynoszącym prawie 67 mln zł, plasuje się Farmacol S.A. 

Medicare-Galenica zakończyła rok rozliczeniowy z przychodem 596 mln zł i stratą 2 mln zł.

Firmy farmaceutyczne nie pozostają w tyle

Równie wysokie obroty odnotowały w roku 2016 działające na terenie Polski firmy farmaceutyczne. Glaxosmithkline odnotowało prawie 4,2 mld przychodu z zyskiem 90 mln zł.

Aflofarm zakończyło rok z przychodem 722 mln zł i 230 mln zł zysku, zaraz za nią plasuje się Polfa S.A. kończąca rok z przychodem 495 mln zł i zyskiem ponad 96 mln zł.

Polpharma S.A zadeklarowała prawie 2,2 mld zł przychodów pozostając z dochodem w wysokości prawie 260 mln zł. Natomiast Polpharma Biuro Handlowe, siostrzana firma  plasuje się z przychodem na poziomie prawie 591 mln zł i zyskiem prawie 38 mln zł. Medana, podlegająca pod grupę Polpharma zanotowała przychód na poziomie 230 mln zł i kończąc zysk z poziomem 48 mln zł.

 • Astellas Pharma odnotowała przychód na poziomie 522 mln zł, kończąc rok z zyskiem ponad 19 mln zł
 • Takeda zadeklarowała przychód na poziomie ponad 518 mln zł i zysk na poziomie 37,5 mln zł
 • Teva odnotowała przychód 503 mln zł i zakończyła rok z zyskiem 16 mln zł
 • Anpharm zakończyła rok z przychodem na poziomie 420 mln zł i zyskiem prawie 43 mln zł
 • Astrazeneca zakończyła rok z przychodem 252 mln zł i zakończyła rok z zyskiem 27 mln zł
 • UCB Pharma odnotowała przychód 212 ml zł, kończąc z zyskiem 18 mln zł
 • Novo Nordisk odnotowała przychód prawie 470 mln zł i zakończyło rok z zyskiem 28 mln zł
 • Aflofarm zakończyło rok z przychodem 722 mln zł i dochodem 230 mln zł
 • HASCO-LEK kończy rok z przychodem 273mln zł i zyskiem 15 mln zł

Wzrost odnotowały sieci placówek medycznych

Na wzrost przychodów nie mogły również narzekać placówki realizujące świadczenia medyczne.

 • LUX MED zakończył rok z przychodem 1,1 mld i zyskiem na poziomie 22 mln zł, z 2015 deklarowano 971 mln zł przychodu i stratę na poziomie 580 tys zł
 • Medicover zakończył rok z przychodem 658 mln zł i zyskiem ponad 38 mln zł, w 2015 deklarowano 578 mln zł przychodu z 15-to milionowym zyskiem
 • Enel-med zakończył rok z przychodem 272 mln zł i zyskiem 5,5 mln zł, w roku poprzedzającym zadeklarowano 237 mln zł przychodu i prawie 2,5 mln zł zysku

Apteki i drogerie równie rentowne

Na wysokim poziomie przychodów plasowały się również spółki odpowiedzialne za prowadzenie aptek, w niektórych przypadkach i drogerie. Super-Pharm odnotowała przychód 824 mln zł ze stratą ponad 16,5 mln.  Jeronimo Martins Drogerie i Farmacja (do której należy sieć aptek Hebe) odnotowała przychody na poziomie ponad 900 mln zł, kończąc rok na poziomie 180 mln zł zysku. 

Spółka ZIKO Apteka zakończyła rok z przychodem 403 mln zł i kończąc rok z zyskiem ponad 5 mln zł i z niecałym miliardem złotych przychodu plasuje się Cefarm S.A. odnotowująca przychów prawie 3,5 mln zł

Pełne zestawienie firm i danych o nich można przeczytać tutaj

AK, JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

medisystem Piątek, 04 Maja 2018, 16:39
rentowność na poziomie 0.00002