M. Mazurkiewicz-Bełdzińska: Mamy nadzieje, że w leczeniu padaczki Polska dobije do reszty Europy

02 Lipca 2019, 11:56 bełdzińska mazurkiewicz

Padaczka w 75 proc. przypadków rozpoznawana jest w wieku dziecięcym, lub młodzieńczym. Nie jest ona chorobą rzadką, gdyż zmaga się z nią 1 proc. populacji. Jakich zmian oczekują neurolodzy i pacjenci? O tym mówi nam dr hab. n. med. Maria Mazurkiewicz-Bełdzińska, nowa przewodnicząca Polskiego Towarzystwa Neurologów Dziecięcych.

Objawy nie tak oczywiste

Objawy padaczki najczęściej kojarzą się z napadem toniczno-klinicznym tzw. dużym, gdzie chory traci przytomność, przewraca się i ma drgawki. Objawy napadów padaczkowych mogą być różne, np. szarpnięcia, wzdrygnięcia czy napady nieświadomości i wyłączeń. - Czasem może być to dziwne zachowanie, mlaskanie, słyszenie dźwięków. Nierzadko sam napad może świadkowi zdarzenia nie kojarzyć się z napadem padaczkowym - opisuje dr hab. Mazurkiewicz-Bełdzińska.  

Dostęp do leczenia

- W Polsce mamy dostęp do w miarę nowoczesnego leczenia padaczki. Ciągle jeszcze czekamy na efekt bardzo długo trwającego procedowania decyzji refundacyjnej ws. leku  Brivaracetam. Mamy nadzieje, że po latach Polska dobije do reszty Europy i ten lek zostanie włączony do refundacji- mówi dr Mazurkiewicz-Bełdzińska. Profesor zwróciła uwagę na to, że wiele leków jest już dostępnych w Polsce  jednak część tylko w imporcie docelowym. - W tym przypadku nie wynika to z winy państwa - dodaje. Producenci niektórych leków nie zgłosili ich do procesu refundacyjnego w naszym kraju.

Ryczałtowe rozliczanie nie zawsze służy dostępności

 - Pilną potrzebą jest także to, aby ośrodki epileptologii dziecięcej miały możliwości przyjmowania chorych. Jesteśmy klinikami pracującymi w ryczałcie, co powoduje ograniczenia finansowe, a zapotrzebowanie jest ogromne. Liczymy, że ktoś nas wysłucha będzie nad tymi pacjentami roztaczał - z naszą pomocą – opiekę – mówi profesor.

AK

 Zobacz również:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz