500 zł dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji: co ma zawierać projekt?

02 Lipca 2019, 12:26 pieniądze kasa

500 zł świadczenie dla osób całkowicie niezdolnych do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji  - przewiduje projekt znajdujący się w wykazie prac Rady Ministrów.

Projekt przewiduje wprowadzenie nowego typu świadczenia dla osób niepełnosprawnych, pobierających świadczenia socjalne, lecz ze względu na jego niską wysokość mogą mieć problemy z zaspokajaniem wzmożonych potrzeb życiowych, wynikających z całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Osobom całkowicie niezdolnym do pracy i niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługiwać ma dodatek w wysokości do 500 zł miesięcznie, w zależności od wysokości pobieranego przez osoby uprawnione świadczenia. Łączna kwota świadczenia dla osoby niezdolnej do samodzielnej egzystencji oraz pobieranego świadczenia z systemu emerytalno-rentowego (lub innego w ramach zabezpieczenia społecznego) nie będzie mogła przekraczać łącznej kwoty 1600 zł.

Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie przyznawane decyzją wydaną przez odpowiedni organ emerytalno-rentowy (np. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy) na wniosek osoby uprawnionej.

Zgodnie z projektem świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, nie będzie od niego pobierana składka na ubezpieczenie zdrowotne, będzie wolne od egzekucji i potrąceń, jak również nie będzie uwzględniane w dochodzie osób i ich rodzin przy ustaleniu prawa do niektórych świadczeń pieniężnych przysługujących na podstawie innych ustaw.


Świadczenie dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji będzie finansowane z budżetu państwa oraz ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych i będzie realizowane jako zadanie zlecone. Przewidziano, że koszty obsługi świadczenia wyniosą 2,5 proc. wypłaty świadczeń.


Projekt przewiduje wejście w życie regulacji z dniem 1 września 2019 r.

Aleksandra Kurowska, JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

46 komentarzy

Jan Nowak Czwartek, 28 Listopada 2019, 17:15
Teraz już wiem dlaczego nie głosowałem w ogóle.Wszystkim mówię - nie głosujcie, bo to jedno szambo,bez względu na etykietkę.Cieszyłem się obietnicą 500+ dla rencistów.Nalatałem się od lekarza do lekarza, porobiłem ksero 2 letniej dokumentacji,dostałem opisy chorób,mimo,że 2 lata temu robiłem to samo i tak od 20 lat.Ledwo chodzący pozanosiłem wsio do ZUS i co?Ano wezwanie na komisję lekarską do województwa, 40 km jazdy.Lekarz anestezjolog mówi – o, opalenizna, czyli się chodzi.A niby dlaczego się ma nie chodzić, dlaczego nie może się rencista na balkonie poopalać?20 lat renty po poważnej operacji,uznanie przez specjalistów,a tu anestezjolog na podstawie opalenizny,takiej lekkiej od słońca,bo w lato łazi się po balkonie w spodenkach stwierdza,tak jakbym był w Maroku na wczasach (tylko za co?),że jestem zdolny do samodzielnej egzystencji. Co tam kilka dodatkowych strategicznie groźnych chorób i powikłań,co tam,że wychodzę z domu tylko 4 razy w roku do lekarza po recepty.Opalonym nie dajemy i kropka.Ale gdzie jest zakaz,aby rencista posiedział w lato na balkonie, skoro po dworze nie może chodzić?Bezduszność,głupota,egoizm, brak kompetencji.
Takie kolejne rządy,tacy kolejni orzecznicy,tak dbają o nas,czyli o naród. A wszystkiego jakbym dostał byłoby raptem 140 zł, bo tyle byłoby z 500+, przy różnicy dotacji do 1600 brutto.
Powstaje pytanie odkąd lekarz orzecznik zajmuje się przydzielaniem paru złotych dodatku do renty.Komuś się chyba szare komórki zlasowały.Jednak w TV mówią,że obecny rząd chcąc umyć ręce przed kpieniem sobie z chorych ludzi z premedytacją chce obarczyć winą orzeczników.No bo ZUS zły,a rząd kocha obywateli jak nigdy dotąd.
Zakłamanie i poniżanie starych,schorowanych ludzi,kpina z ich niedołężności,choroby,starości i cierpienia..
TO JEST WSTYD DLA PARTII RZĄDZĄCEJ TAK PONIŻAĆ LUDZI.
No bo czemu nie - przecież staruchy nie wyjdą na ulicę i nie rzucą kamieniem.
Grazyna Czwartek, 31 Października 2019, 7:12
Lekarz mi napisał że Nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji co to znaczy bo niewiem
Grazyna Czwartek, 31 Października 2019, 7:12
Lekarz mi napisał że Nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji co to znaczy bo niewiem
Grazyna Czwartek, 31 Października 2019, 7:08
Mi lekarz napisał Nie jest pani niezdolna do samodzielnej egzystencji co to znaczy bo niewiem
Danuta Mizera Środa, 27 Listopada 2019, 19:39
Proszę mi to wytłumaczyć co to oznacza że nie jest pani niezdolna do samodzielnej egzystencji
Dana Wtorek, 29 Października 2019, 10:29
Moja córka ma 20 lat jest z Zespołem Downa .
Zus zaocznie stwierdził że jest zdolna do samodzielnej egzystencji więc 500 + nie otrzymała.Muszę się odwołać od decyzji i nie wiem jak to zrobić
Piotrek Czwartek, 17 Października 2019, 5:04
I. Teraz. Zrobiłem. Odwołanie. I. Stanę. Na. Komisjie. Lekarskom.
Piotrek Czwartek, 17 Października 2019, 5:01
Ja. Też. Mam. Tak. Samo. Nie. Jest pan niezdolny do. Samodzielnej egzystencji i. Nawet się. Dowiedziałem że. Nie. Dostałem. 500+ z. Zusu.
Bogi Środa, 16 Października 2019, 10:45
To wszystko to wielkie oszustwo 92 letnia osoba która nie jest w stanie się umyć , uczesać chodząc o kuli , pokonujaca 100 metrów 15 minut mająca najniższą emeryturę zostaje uznana za osobę zdolną do samodzielnej egzystencji, nie wspominając już o wielu chorobach, lekarze orzekajacy to dziwni lekarze którzy po 3 pytaniach bezsensownych wydają "wyrok" następującej treści cytuję Nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji koniec cytatu .zostawię bez komentarza formę zdania
Anna Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019, 12:20
symbol orzeczenia o niepełnosprawności U-10 10-N, od urodzenia, niezdolność do pracy ale konieczność stałej opieki innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji - nie wymagana. Opiekun tej osoby pobiera zasiłek pielęgnacyjny. Czy ta osoba otrzyma 500+
Sam Piątek, 30 Sierpnia 2019, 10:56
Całkowicie niezdolny do pracy A niezdolność to samej egzystencji chyba to jest to samo
sam Sobota, 10 Sierpnia 2019, 12:52
witam jestem na rencie socialnej z orzeczeniem całkowicie niezdolny do pracy czy mam szanse na 500 plus
PARIS Niedziela, 04 Sierpnia 2019, 14:51
Acha jeszcze nie napisałem ze pobieram zasiłek stały z M.O.P.S w kwocie 516zł i pielegnacyjny 184zł czy dostane 500 plus
PARIS Niedziela, 04 Sierpnia 2019, 14:48
Witam chciałbym sie dowiedziec czy jak mam obecnie znaczny stopien niepelnosprawnosci zakaz pracy do 2021roku niezdolny do samodzielnej egzystencj,wymagam pomocy stałej lub długotrwalej osoby trzeciej czy bedze nalezał mi sie zasiłek 500 plus dla niepełnosprawnych.Orzeczenie mam z komisji dla niepełnosprawnych z M.O.P.S
Po co żyć... Niedziela, 14 Lipca 2019, 16:45
Proszę o wyjaśnienie mi mojej sytuacji kogoś z ZUS lub znający w 100% odpowiedz.Jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia i mam znaczy stopień niepełnosprawności i pobieram rentę socjalną (na stałe) w zbiegu z rentą rodzinną (na stałe ze względu na niepełnosprawność) bo moje nieszczęście życiowe polegało jeszcze na tym że w wieku 6 lat zostałem bez ojca(zginął tragicznie)Moje pytanie to czy mnie i takim osobą jak ja będzie należało się 500+ dla dorosłych niepełnosprawnych czy naprawdę już nie ma po co żyć bo za co się leczyć i rehabilitować.Dziękuję jeśli ktoś mi odpowie.
Piotrek Czwartek, 17 Października 2019, 5:24
Ja mam. To. Samo
senior60lat Wtorek, 09 Lipca 2019, 13:01
dodatek 500 powinni dostawac obligatoryjnie wszyscy dorosli co otrzymują zasiłek stały z MOPSu.Stawanie powtórnie na komisje ZUS to nastepne upokorzenie ludzi bo wiadomo co za ludzie tam zasiadają w tych komisjach.Bedą odwołania od tych komisji które nic nie wniosą a ludzi tylko wykonczą na serce lub nerwy.Mam 60 lat .ZUS juz mnie wykonczył i upokorzył na komisji 2 godzinej./plus 1 godzina stania w kolejce do orzecznika/
iga Czwartek, 16 Stycznia 2020, 11:42
w polsce trzeba pic zeby dostac rente pijacka , nie trzeba byc niepelnosprawnym, na to sa pieniadze
Elwira Wtorek, 09 Lipca 2019, 11:02
Dlaczego nie można wszystkim tym chorym podwyższyć do 1600 zł , bo jak przekroczy 1 zł już się nie będzie należało a oni naprawdę potrzebują leków, i innych środków pielęgnacyjnych i 1101 zł nie wystarcza dla takiego chorego.
IrenaCS Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 2:58
To będzie tylko dla nielicznych osób i mogą to być także dzieci bardzo bogatych rodziców.
A jakie orzeczenia będą brane pod uwagę: orzecznika ZUS czy PCON? ZUS raczej nie daje najwyższego stopnia. A mój syn, który nie chodzi, nie pisze ręcznie, niedowidzi i ma jeszcze kilka przewlekłych schorzeń skończył studia i obsługuje komputer za pomocą 3 palców pewnie jest już całkowicie zdolny do pracy (dlatego że ma ukończone studia). Nieważne, że sam się nie ubierze, nie umyje się i nie przygotuje sobie jedzenia. To nikogo nie obchodzi. Jak rodziców zabraknie to chyba umrze w kącie mieszkania z barierami (3 piętro bez windy) i także nikogo to nie będzie obchodziło.
Uważam, że wszyscy ze stopniem znacznym powinni być potraktowani jednakowo i niezależnie od dochodów i od tego czy pracują czy nie.
Tak jak dzieci przy 500 - bez kryterium dochodu.
Mama plus Niedziela, 07 Lipca 2019, 17:33
Inni mogą zarabiać setki tysięcy, a niepełnosprawny wymagający dużych nakładów finansowych na leki, leczenie, rehabilitację tko
1 600.Magiczny próg ustalony przez kogo? może tego, co ma,, deszcz pieniędzy"?
Żałosne i upokarzające.
Obywatel Piątek, 05 Lipca 2019, 15:18
Pisałem już o tym wcześniej wcześniej. Świadczenie 500 plus otrzymają tylko osoby, które nie otrzymują innych świadczeń, ewentualnie jedno niskie świadczenie w postaci zasiłku pielęgnacyjnego czy dodatku pielęgnacyjnego, gdyż renciści z tytułu niezdolności do pracy czy też renciści socjalni otrzymując najniższe renty w wysokości 1100 złotych bez dodatków wraz typu zasiłek pielęgnacyjnym, a wraz z świadczeniem 500 plus dla niepełnosprawnych osiągają już 1600 złotych, a biorąc pod uwagę przyszłoroczną waloryzację limit ten zostanie przekroczony. Ponadto biorąc pod uwagę fakt że większość takich osób oprócz renty pobiera jeszcze dodatki w postaci zasiłku pielęgnacyjnego lub dodatku pielęgnacyjnego to kryterium dochodowe zostaje przekroczone już na starcie, biorąc pod uwagę nawet same kwoty netto. Renta socjalna - 935 złotych. zasiłek pielęgnacyjny - 184 złote od listopada 215 złotych i świadczenie 500 plus co daje kwotę: 1619 złotych a po waloryzacji zasiłku 1635 złotych. Zrozumiałbym jeszcze system złotówka za złotówkę w którym kwota świadczenia 500 plus zostałaby pomniejszona o wysokość przekroczenia kryterium dochodowego np. przy przekroczeniu o 19 złotych kwota świadczenia wynosiłaby 481 złotych. Inną kwestią jest natomiast to, że organy orzecznicze do celowych rentowych w znikomych przypadkach orzekają całkowitą niezdolność do pracy wraz z niezdolnością do samodzielnej egzystencji, gdyż nie jest to potrzebne bo to otrzymania renty wystarczy całkowita niezdolność do pracy o czym świadczą dane ZUS, gdzie na blisko 1 mln wszystkich rencistów przypada jedynie 78 tys. orzeczeń o całkowitej niezdolności do pracy wraz z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. W Krusie orzeczeń o niezdolności do samodzielnej egzystencji jest ok. 116 tys. osób, które otrzymują dodatek dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, a więc grupę uprawnionych stanowić będzie około 191 tys. osób z których nie wiadomo ile przekracza rzeczony próg. Osoby posiadające orzeczenia z Powiatowych Osrodków Ds. Orzekania o Niepełnosprawności będą musiały stawać przed komisje lekarskie ZUS i KRUS, które mogą wydać zgoła inne orzeczenia niekwalifikujące do otrzymania świadczenia 500 plus, gdyż jak wskazuje ustawa orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji jest równoważne z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji z wpisem o konieczności pomocy osób trzecich. Świadczenia powinny dostać osoby które są całkowicie niezdolne do pracy od urodzenia lub stały się całkowicie niezdolne do pracy w dzieciństwie do 18 roku lub między 18-25 rokiem życia, a także osoby które w tym czasie otrzymały orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i samodzielnej egzystencji, gdyż ze względu na wiek powstanie niepełnosprawności nie mogłyby wyrobić określonego stażu pracy. Takich osób z orzeczeniami może być w Polsce ok. 700 tys. osób. Podsumowując grupa uprawnionych będzie nie za duża. Choć rząd w wielu dziedzinach robi wiele dobrego jak 500 plus, podniesienie renty socjalnej, zasiłku pielęgnacyjnego, obniżanie podatków, pobudzanie gospodarki, zwiększenie ściągalności podatku VAT to są również działania i takie jak służba zdrowia, edukacja czy owe 500 plus dla niepełnosprawnych, które można uznać za mało efektywne jak dotychczas.
Obywatelka Piątek, 05 Lipca 2019, 17:26
Nie zgodzę się z Obywatelem
Opiekun Czwartek, 04 Lipca 2019, 10:59
A gdzie jest sierota zupełna i ma rodzinom rentę to też nic to jest sprawiedliwością
Justyna Środa, 03 Lipca 2019, 21:27
Ten prog 1600 zl, to brutto, czy netto? To istotna roznica. Pomijam fakt, ze stawianie warunków w przypadku ludzi tak pokrzywdzonych przez los i bezwarunkowe rozdawnictwo pieniędzy na rzecz zdrowych dzieci, to zwykle ….restwo!
Maria. Środa, 03 Lipca 2019, 11:57
Tam gdzie jest dwoje rodziców i na dodatek dobrze zarabiajacych, dziecko dostanie 500+, A tam gdzie jest tylko jeden rodzic i dziecko niepełnosprawne otrzymujące renę po rodzicu juz nie dostanie 500+ To jest PiSowska sprawiedliwość.
Robert. Czwartek, 04 Lipca 2019, 16:48
Lepiej było za PO.
Też Robert. Czwartek, 08 Sierpnia 2019, 14:52
Lepiej było za PO,przez 8 lat ich rządzenia dostałem 2 złote podwyżki a za PiS-u 10 złoty.
Kordian Niedziela, 17 Listopada 2019, 10:50
Za PO była deflacja a a PIS dużą inflacja i taka jest różnica.
aga Środa, 03 Lipca 2019, 17:45
słuszna uwaga
Maciej Środa, 03 Lipca 2019, 8:30
Najgorsze jest to, że PiS nic nie robi z osobami, które mają orzeczenie o grupie inwalidzkiej i całkowitym zakazie pracy (komisje przyznają umiarkowane inwalidztwo co dla mnie jest absurdalne bo ta sama komisja stwierdza, że osoba nie może pracować) a obecnie miesięcznie pobierają tylko zasiłek z MOPSU w wysokości 645 zł — dramat co z tymi ludźmi? Czy Rząd i PiS nie widzi problemu? Za co ci ludzie mają żyć, opłacać rachunki, kupić leki itd.
reCAPTCHA Środa, 03 Lipca 2019, 0:49
Ciekawi mnie czy będzie się brać
pod uwagę emeryturę rodzica i rentę socjalną jako dochód razem zamieszkujących pod jednym dachem? - Krystyna Warszyńska
Krystyna Warszyńska Środa, 03 Lipca 2019, 0:37
Czy będzie się liczyć emerytura rodzica i renta socjalna jako dochód dla wspólnie zamieszkujących ?
ewa Piątek, 05 Lipca 2019, 12:10
nie, tylko dochód dziecka
Irena Wtorek, 02 Lipca 2019, 18:30
To super potrzeby są duże takich osób jesli nie mają swojego konta do życia i dachu nad głowo tylko wynajmują i tułają się chore osoby na wynajem i co z tego zostaje na utrzymanie jeśli matka z synem niepełnoletnim razem są chorzy na to samo chorobę to nawet nie wystarcza na dojazdy do poradni a co mówić resztę Nie chce się użalać nad tym wszystkim wolała bym żeby mój wnuk i córka byli zdrowi mama i babcia
ON Wtorek, 02 Lipca 2019, 18:13
Wszystko robia żeby jak najmiej osob skorzystało(najlepiej nikt bylo by wiecej dla nich. ) . Niech rzad sprubuje przezyc miesiac za wysokosc renty socjalnej ON.
marek1400 Wtorek, 02 Lipca 2019, 16:51
Ja pewnie tego nie dostanę mimo iż mam znaczny stopień, boo jak piszą to jest dla tych co nie potrafią se nawet herbaty sami zrobić nie mówiąc o robieniu pod siebie, a ci co sami do kibla dojdą i herbatkę zrobią już nie dostaną, i to jest właśnie dyskryminacja
Małgorzata Wiśniewska Wtorek, 02 Lipca 2019, 16:23
Nie chcę 500+dla niepełnosprawnych dorosłych chce aby powstało więcej miejsc pracy dla nas nie chcę jamużny od państwa chce pracować
IrenaCS Poniedziałek, 08 Lipca 2019, 3:07
Zlikwidujcie pułapkę rentową, zrównajcie zasady zawieszania rent (wypracowanych, rodzinnych, socjalnych). Zadbajcie o miejsca pracy. Dajcie niepełnosprawnym szansę na wypracowanie emerytur wyższych od renty socjalnej. A może bezrobotnym niepełnosprawnym dać 500+?
kamil Wtorek, 02 Lipca 2019, 16:21
Czy osoba która ma w orzeczeniu całkowita niezdolnosc do pracy i posiada rente socjalna też dostanie 500 zł ?
sam Sobota, 10 Sierpnia 2019, 12:56
odpowiedział ktos tobie juz czy z orzeczeniem calkowicie niezdolny do pracy na rencie socjalnej otrzyma 500 plus
Smutna Wtorek, 02 Lipca 2019, 15:34
Mój syn nie jest zdolny do samodzielnej egzystencji. Otrzymuje rentę socjalną w zbiegu z renta po ojcu. Co roku obniżanie są świadczenia rodzinne bo syn przekracza dochód. Projekt powyższy, bardzo krzywdzi takie osoby jak mój syn. Bo otrzymuje świadczenie z ZUS, które przekroczy dochód 1600zl. Czy alimenty też będą wliczone? Bo skoro renta rodzinna to i alimenty... Eh.. Brak słów..
a Poniedziałek, 26 Sierpnia 2019, 13:27
Witam.W ten ich dochod nie bedzie wliczana renta rodzinna ani zasilek pielegnacyjny
maxxx Wtorek, 02 Lipca 2019, 17:43
nie płacz , inni mają gorzej , bo są ukarani za to że mają rentę zusowską i mają rentę tak niskie jak ci co są na socjalu .
ewa Wtorek, 02 Lipca 2019, 14:44
mozna tylko zaklac bo komentowac sie tego nie da. A dla bogatych 500 bez zadnych kryteriow 33 tys osob jest niezdolnych do samodzielnej egzystencji./ Ludzie, tu chodzi o 33 tys osob najciezej przez zycie poszkodowanych.
matka na EWK Wtorek, 02 Lipca 2019, 13:22
I jak zwykle zostaną pokrzywdzone półsieroty ,które pobierają rentę w zbiegu z rentą po rodzicu . Dosyć ,ze kiedy waloryzowana jest renta po rodzicu to obniżana jest renta socjalna to teraz jeszcze nie dostaną obiecanego dodatku . Ale ON ,która ma tylko rentę socjalną ,ale mieszka razem z rodzicami i czasami rodzicami bardzo dobrze sytuowanymi już to 500 + dostanie . Ponadto ,który rodzic ma mniej jak 600 zł emerytury ,albo pensji jeżeli ON nie może w zbiegu przekraczać 1600 zł . Naprawdę wszystko co robicie dla ON jest chore . 500 + nawet dla bogatych ,posłów itp .