Ł.Szumowski: Główne leki, których brakowało, już są w hurtowniach na terenie Polski

11 Lipca 2019, 11:39 leki

- Główne leki, których brakowało, już są w hurtowniach na terenie Polski, tylko jest kwestia dystrybucji ich do aptek – poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zapewnił, że resort jest w stałym kontakcie z producentami leków.

Minister przyznał, że pojawiły się problemy z dostępnością do niektórych leków, które wynikają z problemów ogólnoeuropejskich. - Ale nie może to dotykać polskiego pacjenta w sposób bezpośredni – stwierdził i poinformował, że resort podjął szereg działań w tej sprawie m.in. jest w kontakcie z firmami, producentami leków, a leki są już w hurtowniach na terenie Polski.

- Te substancje, których najbardziej brakowało, już są na terenie Polski – mówił.

Jak podkreślił, od poniedziałku rusza infolinia, gdzie pacjenci będą mogli dowiedzieć się, w której aptece można dostać konkretny lek, a także uzyskać informacje o zamiennikach leków. Pytany dlaczego infolinia ruszy dopiero od poniedziałku 15 lipca, odparł, że aby infolinia byłą realną pomocą dla pacjenta, musi być ona profesjonalnie zorganizowana, więc nie jest to przedsięwzięcie, które można zorganizować w godzinę.  - Działamy tutaj możliwie szybko - zapewnił.

Ł.Szumowski mówił, że problem z dostępnością leków to wynik globalnych obrotów. Dodał, że ponadto w Polsce od wielu lat nikt nie walczył z mafiami lekowymi. - My wprowadziliśmy szereg regulacji, które penalizują wywóz leków (…) stąd lista leków zagrożonych wywozem – wskazywał i dodał, że w tym zakresie Główna Inspekcja Farmaceutyczna współpracuje z odpowiednimi służbami. 

Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska- Rutkowska podkreśliła, że z danych MZ wynika, że leki są już w hurtowniach na terenie Polski i wyraziła nadzieję, że leki już dziś będą w aptekach. - Apteki będą polecały zamienniki leków i mam nadzieję, że sytuacja w najbliższym czasie ulegnie poprawie - dodała.

Ponadto Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas zapewnił, że nie ma żadnego zagrożenia z realizacją programu szczepień ochronnych dla dzieci, który jest na bieżąco realizowany. Dodał, że także wszystkie szczepionki zalecane są dostępne w aptece.

BPO

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz