Rowerem po zdrowie - 02.08 Onko Tour 2019

31 Lipca 2019, 13:00 kolarze

2 sierpnia spod Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli wystartuje Onko Tour 2019, wyjątkowy rajd rowerowy pacjentów, który ma zachęcić Polaków do profilaktyki oraz wsparcia chorych w walce z nowotworami. 

Uczestnicy / byli pacjenci z całej Polski chcą przekazać swoisty dar na oddział onkologii, zdjęcia z aktywności zorganizowanych przez Fundację „Pokonaj Raka” w ramach projektu „Szczyty życia”, w których uczestniczyli. Przez tydzień Podopieczni Fundacji pokonają kilkaset kilometrów przemierzając Lubelszczyznę i Podkarpacie rozmawiając z mieszkańcami o najważniejszych zasadach zapobiegania chorobom onkologicznym. Patronat nad wydarzeniem objęło trzech tenorów kolarstwa: Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki.

To jedyny rajd rowerowy trasę Green Velo w Polsce, w którym biorą udział pacjenci onkologiczni. Każdy z nich zmierzył się z chorobą. Teraz chcą wspierać zarówno pacjentów w walce z chorobą, jak i zachęcać zdrowych do pro laktyki. Wśród nich jest Cyber Marian, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich youtuberów, który uczestnicząc w Rajdzie Dakaru jego część przebył na kultowym rowerze „Wigry”.

Na całej tegorocznej trasie od Lublina do Rzeszowa uczestnicy będą zachęcać mieszkańców do pro laktyki. Poprzez pozytywną energię i doświadczenie udowadniają, że rak to diagnoza, a nie wyrok. Tak naprawdę sam możesz zadbać o swoje życie. Poprzez aktywność, zdrowe odżywianie, badania kontrolne stosowne do wieku czy pozytywne nastawienie. Sama świadomość profilaktyki, jeśli choroba nowotworowa zagościła już w rodzinie stanowi podstawę świadomego życia. W rajdzie uczestniczyć również będzie Pani Katarzyna Kozioł z Biura Praw Pacjenta, która przekaże niezbędne materiały dla pacjentów. Tegoroczna grupa to zespół 10 osób.

Tegoroczny „Onko Tour 2019” objęło patronatem trzech najwybitniejszych kolarzy w historii Polski. Pan Ryszard Szurkowski, jeden z najwybitniejszych w historii polskich kolarzy szosowych, dwukrotny wicemistrz olimpijski, czterokrotny medalista świata, trzykrotny mistrz świata amatorów oraz dwunastokrotny mistrz Polski, poseł, trener i działacz społeczny. W czerwcu 2018 r. uległ ciężkiemu wypadkowi podczas zawodów w Kolonii i do dziś zmaga się z jego skutkami. Pan Tadeusz Mytnik, ps. „Tony”, najlepszy „czasowiec” w historii polskiego kolarstwa. Dwukrotny mistrz świata w drużynie szosowej (1973, 1975), oraz srebrny medalista olimpijski (drużyna) z Montrealu (1976). Pan Mieczysław Nowicki, ps. „Mundek”, jeden z najlepszych polskich kolarzy lat siedemdziesiątych, torowiec i szosowiec, mistrz świata w drużynie (1975), olimpijczyk (1972, 1976), zdobywca srebrnego i brązowego medali olimpijskiego na jednych igrzyskach w Montrealu (1976). Obecnie samorządowiec
i Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich.

 

Onko Tour 2019 jest organizowany przez Katarzynę Gulczyńską, Prezes Fundacji „Pokonaj Raka”.

Patronat nad wydarzeniem objęło trzech tenorów kolarstwa: Pan Ryszard Szurkowski, Tadeusz Mytnik, Mieczysław Nowicki. Patronat Honorowy objęli: Rzecznik Praw Pacjenta, Bartłomiej Chmielowiec, Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Władysław Ortyl.

Patronatu udzieliły również największe organizacje pacjenckie takie jak: Fundacja Onkologiczna - Alivia, Stowarzyszenie Polskie Amazonki - Ruch Społeczny, Stowarzyszenie Psyche Soma Polis oraz PTPO - Polskie Stowarzyszenie Psychoonkologiczne.

Patronat medialny: Polityka Zdrowotna oraz Dziennik Wschodni.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz