Ponad 36 mln zł dofinansowania dla szpitali na modernizację

27 Sierpnia 2019, 10:15 pieniądze

Ponad 36 mln zł dofinansowania na zakup nowoczesnego sprzętu i modernizację pomieszczeń dla szpitali przewiduje umowa, którą w poniedziałek podpisał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. Które szpitale otrzymają wsparcie?

Jak poinformował MZ, kolejne szpitale zyskały dofinansowanie w ramach Funduszy Europejskich i środków Ministerstwa Zdrowia. Dzięki dofinansowaniu zostanie przeprowadzona przebudowa pomieszczeń w budynku Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie. Modernizacja obejmie aż 506 m kw. między innymi: dwie sale operacyjne, salę wybudzeń, a także konieczną wymianę instalacji sanitarnych i gazów medycznych. Na ten cel szpital pozyskał 6 mln zł.

Projektem z dofinansowaniem w wysokości ponad 21 mln zł jest Wsparcie oddziałów o charakterze zabiegowym i zachowawczym oraz pracowni diagnostycznych ponadregionalnego szpitala pediatrycznego Instytutu „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”. Celem tego projektu jest poprawa dostępności pacjentów pediatrycznych z całego kraju do kompleksowego leczenia na najwyższym poziomie. W zakres prac wchodzi remont pomieszczeń, a także zakup nowoczesnego sprzętu medycznego.

Pomorski Ośrodek Transplantacji Płuc w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku pozyskał 2 mln zł na zakup specjalistycznego wyposażenia Kliniki Kardiochirurgii, w ramach której funkcjonuje Pomorski Ośrodek Transplantacji Płuc. Doposażenie kliniki ma poprawić standardy i dostępność do udzielanych przez placówkę świadczeń zdrowotnych, bezpieczeństwa pacjentów, a przede wszystkim efektywność w przywracaniu osób przewlekle chorych do funkcjonowania w społeczeństwie.

Czwarta umowa dotyczy zakupu tomografu dla Górnośląskiego Centrum Medycznego im. Prof. Leszka Gieca Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Dzięki 7 mln zł dofinansowania nastąpi wymiana zużytego, ponad 10-cio letniego tomografu, a także modernizacja pomieszczenia konieczna do wymiany sprzętu medycznego.

- To dla nas niezwykle ważne, by wspierać szpitale w całej Polsce w rozwoju i poprawie jakości świadczeń medycznych, które niezbędne są do kompleksowej opieki nad pacjentem. Ministerstwo Zdrowia docenia wszystkie zmiany w polskich szpitalach, a przede wszystkim chęć korzystania z możliwości, jakie dają fundusze unijne – mówił Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Sławomir Gadomski.

Umowy na modernizację kolejnych szpitali i zakup nowoczesnego sprzętu zostaną podpisane jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: MZ

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz