Tętnicze nadciśnienie płucne: jak wygląda dostęp do leczenia tej choroby rzadkiej?

29 Września 2019, 17:16

W Polsce na tętnicze nadciśnienie płucne choruje 970 dorosłych oraz ok. 80 dzieci. To ciężka choroba, w której średni czas przeżycia pacjenta bez leczenia nie przekracza 3 lat. Zaplanowanie odpowiedniej terapii, zwykle złożonej, pozwala na nawet kilkunastoletnie przeżycie. Jak ocenia prof. Grzegorz Kopeć z Kliniki Chorób Serca i Naczyń Instytutu Kardiologii – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, obecnie leczenie w ramach programu lekowego jest bliskie wytycznym europejskim, jednak brakuje możliwości leczenia terapią podwójną już przy rozpoznaniu.

Prof. Grzegorz Kopeć w rozmowie z Polityką Zdrowotną wskazał, że leczenie w ramach programu lekowego, po przebudowie go w 2018 r., jest bliskie wytycznym Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

 

- Są tam jeszcze pewne braki, tak jak np. brak możliwości leczenia już przy rozpoznaniu terapią podwójną. Musimy zaczynać od pojedynczego leku, a ten czas oczekiwania na dołożenie drugiej tabletki nie jest dla pacjenta korzystny. Najlepiej jak pacjent od razu otrzymuje co najmniej dwie tabletki. I to wymaga zmian – uważa prof. G. Kopeć

 

Ponadto, jak mówił w przyszłości będzie konieczne wprowadzenie do programu lekowego nowych leków, ponieważ „kilka takich nowych cząsteczek pojawia się”.

 

Oprócz zapewnienia terapii lekowej, według prof. G. Kopcia, następnym krokiem powinno być wprowadzenie opieki skoordynowanej, opieki kompleksowej nad pacjentami z tętniczym nadciśnieniem płucnym, tak aby byli oni właściwie zaopiekowani także na poziomie swojego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz