Lekarze apelują, by na Boże Narodzenie nie porzucać osób starszych w szpitalach

11 Grudnia 2019, 9:53 Senior w szpitalu

Lekarze z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie apelują, by na Boże Narodzenie nie porzucać osób starszych w szpitalach. Ruszyła trzecia odsłona kampanii społecznej #Wspólneświęta.

Kampanię Wspólne Święta pod hasłem „Buduj więzi – Święta spędź z bliskimi” organizuje Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. Partnerem trzeciej odsłony akcji jest Miasto Stołeczne Warszawa. Włączają się w nią także inne Izby Lekarskie. W szpitalach i przychodniach na terenie województwa mazowieckiego od 12 listopada rozwieszane są plakaty z nazwą i hasłem kampanii. W wersji elektronicznej od 16 grudnia wyświetlane będą na ekranach w środkach warszawskiej komunikacji miejskiej. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na samotność osób starszych, które na Święta są porzucane przez rodziny w szpitalach.

Lekarze chcą też uświadomić, że takie placówki jak Dzienny Dom Opieki Medycznej mogą być wyjściem z sytuacji, gdy samodzielna całodobowa opieka rodziny nad seniorem nie jest możliwa.

– Rozmawiając w gronie młodych lekarzy na temat problemów, które dotykały nas, cały czas nas dotykają, na pierwszym miejscu był właśnie ten problem. Postanowiliśmy coś zmienić, coś zrobić, zacząć o tym rozmawiać, aby ten temat tabu, z którym tak naprawdę każdy z nas – czy wśród członków naszych rodzin, czy będąc pacjentem, czy też będąc lekarzem, który bierze bezpośrednio udział w leczeniu tych pacjentów – ma do czynienia – powiedział podczas wtorkowej konferencji inaugurującej kampanię w DDOM w Wawrze Michał Matuszewski, lekarz z OIL w Warszawie.

– Każdy lekarz, nawet najmłodszy, spotkał się z taką praktyką, że w okolicach Świąt, czy to Wielkanocy, czy Bożego Narodzenia jest nasilona ilość przyjęć starszych osób, z reguły właśnie bez wskazań, odwodnionych, z odstawionymi lekami. Chcemy absolutnie powiedzieć – ta akcja jest dla rodzin i dla pacjentów. Chcemy pokazać, że jest alternatywa, np. taka opieka wytchnieniowa. To się dopiero wszystko rozwija, to oczywiście jest początek, zdajemy sobie sprawę, że jest tego jeszcze za mało. Natomiast jest jakiś kierunek – dodał lekarz Paweł Doczekalski.

 – Tworzy nam się ciekawy model opieki nad osobami starszymi, nad seniorami, osobami z niepełnosprawnościami, w których kluczowe rzeczywiście staje się zapewnienie tej możliwości wytchnieniowej. To jest wyzwanie dla Warszawy na najbliższe miesiące i lata, bo chcielibyśmy, żeby rodziny, które na co dzień opiekują się osobami starszymi, z niepełnosprawnościami, miały możliwość takiego ułożenia sobie tej opieki, żeby nie istniała ta pokusa, żeby przez Święta dla własnego spokoju, dla spokoju swojej rodziny, decydować się na oddanie takiej osoby do szpitala. Jeżeli rozbudujemy tego typu placówki tych pokus będzie mniej – mówi zastępca m. st. Warszawy Paweł Rabiej.

– Tu są wspaniałe historie, tu są realne efekty. Pacjenci nie dość, że mają tu wsparcie psychologiczne, wsparcie rehabilitacyjne, mają też możliwość kontaktu z seniorami, czyli ich rówieśnikami, nie dość, że podbudowują się emocjonalnie, to wpływ na ich zdrowie jest po prostu bezcenny – podsumował lekarz Michał Matuszewski.

Źródło: OIL

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

On 48 Poniedziałek, 23 Grudnia 2019, 21:31
Nie to jest nieprawda nie wierzę, nie wierzę że człowiek może pozostawic swojego rodzica dziadka, babcię pradziadka prababcię w szpitalu, nie to jest nie możliwe człowiek tego nie zrobi, ale zwierzę tak, tam zostawiają seniorów zwierzęta nie ludzie!