Zielona Góra: "pacjent 0" w Polsce opuścił szpital

20 Marca 2020, 14:51 krew krwiodawstwo badania hemofilia

- Dziękuje, że dostałem dar życia. Dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do tego.  Lekarze dalej obserwują mój wirus do opracowania badań na temat oporności tego wirusa - mówił Mieczysław Pałka, pierwszy pacjent z potwierdzonym zakażeniem koronawirusa w Polsce, opuszczając szpital w Zielonej Górze. 

Przypomnijmy, pacjent został zdiagnozowany jako zakażony 4. marca. Podróżował on autokarem z Niemiec - gdzie najprawdopodobniej nastąpiło zakażenie- do Zielonej Góry. Jest on pierwszym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem wirusa SARS-CoV-2.

- Pierwszy tydzień to niepewnosć. Gorączka, kaszel – ciężki stan i przede wszystkim niepewność oraz ciągłe oczekiwane na wyjście - relacjonuje swój pobyt pacjent.

- Czas oczekiwania na wynik testów jest kluczowy. Jeżeli pacjent czeka krótko na wyniki to ma zapewniony komfort psychiczny - mówił pacjent mówiąc o swoich zmartwieniach w trakcie hospitalizacji.

Zapytany o to jakie ma zalecenie stwierdza, że "nie wie". - Nie wiem jakie mam teraz zalecenia. Jedyne co chce zrobić to "zniknąć", odpocząć - mówił podkreślając, że nie otrzymał żadnych wytycznych od Inspekcji Sanitarnej czy lekarzy. Stwierdził, że lekarze dokładnie przebadali jego stan zdrowia, który jest na ten moment "wzorcowy". Dodał, że wciąż nikt nie wie jak wirus może się rozwijać w jego organizmie i nie wie jakie są szanse na nawrót zakażenia. 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz