Testy szczepionki na koronawirusa: zmarł jeden z uczestników

22 Października 2020, 11:06 Szczepienia

Zmarł jeden z ochotników w badaniu klinicznym szczepionki przeciw koronawirusowi, przygotowywanej przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki - poinformowały władze Brazylii. Jednocześnie brytyjska uczelnia ogłosiła, że badania są bezpieczne i będą kontynuowane. 

Brazylijski dziennik "O Globo" oraz agencja Bloomberga podały, że zmarły uczestnik badań nie otrzymał dawki szczepionki, ale placebo.

To wyjaśniałoby decyzję o kontynuacji testów jaką ogłosił Uniwersytet Oksfordzki. "Po dokładnym zbadaniu tego przypadku w Brazylii nie mamy żadnych obaw o bezpieczeństwo badań klinicznych; zarówno brazylijski regulator, jak i niezależna komisja zaleciły kontynuację testów" - poinformowała uczelnia.

Przypomnijmy, że trzecia faza badań klinicznych nad szczepionką prowdzonych przez brytyjsko-szwedzki koncern oraz brytyjską uczelnię, w której biorą udział tysiące ochotników, została wstrzymana we wrześniu br.,  po tym, jak wykryto poważną chorobę ujednego z uczestników. Testy wznowiono w Wielkiej Brytanii, RPA, Brazylii i Indiach.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz