Pfizer tymczasowo ogranicza dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 do Europy

15 Stycznia 2021, 14:06 pfizer biontech szczepionka szczepienia

Pfizer tymczasowo ograniczy dostawy do Europy swojej szczepionki przeciwko COVID-19, jednocześnie zwiększając swoje moce produkcyjne, poinformowała w piątek firma i Norweski Instytut Zdrowia Publicznego (FHI).

- Otrzymaliśmy tę wiadomość dzisiaj rano. Spodziewaliśmy się 43 875 dawek szczepionek firmy Pfizer w trzecim tygodniu (następny tydzień). Teraz wydaje się, że otrzymamy 36 075 dawek  - wskazuje FHI w oświadczeniu. - Ta tymczasowa redukcja wpłynie na wszystkie kraje europejskie (...) Na razie nie jest dokładnie jasne, ile czasu zajmie zanim Pfizer ponownie osiągnie maksymalne zdolności produkcyjne - czytamy.

Jak informuje Pfizer, opóźnienia wynikają z faktu potrzeby wprowadzenia modyfikacji procesu produkcyjnego i obiektu, co wymaga dodatkowych zezwoleń regulacyjnych. Po tym czasie, zdolność produkcyjna szczepionek ma wzrosnąć z 1,3 do 2 mld dawek w ciągu roku.

„Chociaż będzie to przejściowo wpływać na dostawy od końca stycznia do początku lutego, zapewni znaczny wzrost dawek dostępnych dla pacjentów pod koniec lutego i marca” - podkreśla Pfizer w swoim oświadczeniu.

Norwegia choć nie jest krajem członkowskim UE uzyskuje dostęp do szczepionek dzięki Szwecji, która zadeklarowała zakup nadmiarowej liczby dawek szczepionek i odsprzedaż części z nich dla sąsiadującego kraju.

Jak wskazuje agencja Reutera, przedstawiciele UE wskazują na doniesienia znacznej części krajów członkowskim, którzy wskazują na dostawy szczepionek na poziomie niższym niż wcześniej deklarował producent, co wzbudza ich obawy dot. płynności przyszłych dostaw.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz