Reklama

Wynagrodzenia medyków: resort szykuje ankietę

Polityka Zdrowotna
02/09/2021 23:33

Resort zdrowia pracuje nad ankietą, przy pomocy której chce poznać aktualne dane dotyczące wynagrodzeń pracowników w ochronie zdrowia. Ankieta ma być skierowana przez Ministerstwo Zdrowia do wszystkich podmiotów leczniczych. W trakcie realizacji są obowiązujące od lipca podwyżki minimalnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia. Z informacji NFZ wynika, że koszty tych podwyżek to 304 mln zł miesięcznie, a dotyczą ponad 255 tys. etatów.

W środę w resorcie odbyło się posiedzienie Trójstornnego Zespołu ds. ochrony zdrowia. Jednym z tematów był zakres i kształt projektu ankiety dotyczącej aktualnych wynagrodzeń w ochronie zdrowia.

Jak poinformowała Agnieszka Pochrzęst - Motyczyńska z biura prasowego resortu zdrowia, ankieta będzie skierowana przez Ministerstwo Zdrowia do wszystkich podmiotów leczniczych.

- Strona społeczna zgłosiła poprawki, które będą uwzględniane w ostatecznej wersji zapytania ankietowego- podała.

 

Jak idzie wypłata podwyżek od lipca?

Reklama

Ponadto w trakcie posiedzenia Narodowy Fundusz Zdrowia przedstawił wstępną bieżącą informację na temat realizacji ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o realizowane od 1 lipca podwyżki w związku z ustaleniem nowych poziomów minimalnego wynagrodzenia pracowników ochrony zdrowia.

Z dotychczas nadesłanych do oddziałów wojewódzkich NFZ informacji z podmiotów leczniczych, które mają umowy z Funduszem wynika, że placówki te zgłosiły koszty wynikające z podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych do gwarantowanego ustawą poziomu w odniesieniu do ok. 255 tys. etatów na poziomie ponad 304 mln zł miesięcznie.

Reklama

Jak mówił naszej redakcji Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii, podwyżki te otrzymało niemal 100 proc. fizjoterapeutów i wyniosły one w niektórych przypadkach nawet ponad 1 tys. zł. Podkreślił, że przypadki  problemów z wypłatą wynagrodzeń na nowych zasadach zdarzają się bardzo sporadycznie i są na bieżąco wyjaśniane.

 

Ustawa o jakości

W trakcie spotkania Ministerstwo Zdrowia przedstawiło również informację o aktualnym etapie prac nad projektem ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta

Reklama

Strona społeczna zgłosiła wniosek o zorganizowanie spotkania, podczas którego zostałyby omówione uwagi do projektu zgłoszone w ramach konsultacji publicznych. 






 

Dialog poza zespołem

Ponadto strona społeczna złożyła wniosek o informowanie Trójstronnego Zespołu o ewentualnych rozmowach prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia z organizacjami pracowników i pracodawców poza forum Zespołu.

Ustalono, że kolejne posiedzenie Trójstronnego Zespołu powinno odbyć się w tygodniu rozpoczynającym się 20 września.

Reklama

Co istotne w posiedzeniu Zespołu nie uczestniczyli przedstawiciele Forum Związków Zawodowych (zrzeszający m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy) ponieważ zawiesili oni udział w pracach Zespołu z początkiem sierpnia. 

 

Obserwuj nas na Obserwuje nas na Google NewsGoogle News

Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!

Reklama

Reklama
Reklama
Najnowsze wiadomości