Polacy boją się kleszczy i chorób odkleszczowych. Co robią?

02 Maja 2019, 10:31 kleszcz borelioza

Czy majówkowy wypoczynek dla wszystkich jest beztroski? Zdecydowana większość Polaków boi się kleszczy, a co czwarta osoba z powodu strachu przed nimi rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu - wskazują badania. 

Z badania „Co Polacy wiedzą o kleszczach i KZM”, zrealizowanego w ramach kampanii dotyczącej szczepień „Nie igraj z kleszczem. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”, wynika, że główną przyczyną obaw są choroby odkleszczowe, w szczególności borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

„Kleszczofobia”

Większość (78 proc.) biorących udział w badaniu osób obawia się kleszczy. Co czwarty badany boi się kleszczy do tego stopnia, że rezygnuje z tego powodu z aktywności na świeżym powietrzu. Wyniki badania bardzo wyraźnie wskazują na to, że główną przyczyną strachu przed kleszczami jest ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi – tę przyczynę wskazało 94 proc. badanych Polaków. Zdecydowanie rzadziej badani wskazywali na strach przed ukłuciem (8 proc.) oraz obrzydzenie/fobia związana z kleszczami (7 proc.) jako przyczyny lęku przed nimi.

Wiedza na temat kleszczy

Tylko co 10. uczestnik badania uznała, że ma bardzo dobrą wiedzę na temat chorób przenoszonych przez kleszcze, a co drugi twierdzi, że jej/jego wiedza na ten temat jest dobra. Pomimo relatywnie wysokiej wiedzy ankietowanych, tylko co czwarta osoba (29 proc.) zadeklarowała, że bardzo dobrze wie (teoretycznie i praktycznie), jak pozbyć się kleszcza w przypadku ukłucia. 2/3 badanych stwierdziło, że ma na ten temat tylko wiedzę teoretyczną, a 7 proc. - w ogóle takiej wiedzy nie ma.

Wiedza na temat chorób odkleszczowych

Najczęściej wskazywanymi przez badanych chorobami przenoszonymi przez kleszcze są borelioza (87 proc.) oraz kleszczowe zapalenie mózgu (53 proc.). Osoby, które słyszały o KZM wśród najczęstszych objawów wymieniały gorączkę, silny ból głowy, wymioty, bóle mięśni. W tej grupie osób większość (71 proc.) wie, że przed chorobą można się uchronić dzięki szczepieniu ochronnemu.

Co trzeci uczestnik badania w ogóle nie słyszała o KZM, a duża grupa osób ma nieprawidłowe przekonania na temat tej choroby (32 proc.) błędnie twierdzi, że można się przed nią uchronić stosując antybiotykoterapię, a co ósma uważa, że nie ma żadnego sposobu na to, żeby uchronić się przed KZM.

Kontakt z kleszczem

Ponad połowa (6) proc.) badanych wskazała, że w przeszłości ukłuta przez kleszcza została osoba z bliskiego otoczenia, co druga - iż dotyczyło to jego psa lub kota, a więcej niż 4 na 10 osób (42 proc.) - sama została pokłuta przez kleszcza. Ponad połowa badanych samodzielnie usuwała je ze swojego ciała, a tylko trzy na 10 osób korzystało w takiej sytuacji z fachowej pomocy lekarza i/lub pielęgniarki.

Ochrona i zabezpieczenie przed chorobami

Niemal 2/3 badanych deklaruje, że zawsze po powrocie z lasu dokładnie sprawdza, czy nie zostali ukłuci przez kleszcza. Ponad połowa (54 proc.) chroniąc się przed ukłuciem wybiera ubrania, które zakrywają całe ciało i niemalże taka sama liczba badanych (53 proc.) używa preparatów odstraszających kleszcze. Co szósty badany deklaruje jednak, że w obawie przed ukłuciem kleszcza rezygnuje z aktywności w lasach
lub parkach. 

Pomimo wzrastającej wiedzy na temat chorób odkleszczowych i strachu przed nimi nadal bardzo mało osób stosuje profilaktykę w postaci szczepień ochronnych przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Taką profilaktykę deklaruje tyko 8 proc. biorących udział 
w badaniu Polaków.

Badanie „Co Polacy wiedzą o kleszczach i KZM” zostało przeprowadzone w ramach kampanii „Nie igraj z kleszcze. Wygraj z kleszczowym zapaleniem mózgu”.

Źródło: mat. pras.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

jolka Czwartek, 02 Maja 2019, 12:29
Kiedy MZ weźmie się za szarlatanów "leczących boreliozę", kiedy stop nachalnej kampanii Laboratoriów i wciskania wszystkim testów na boreliozę, kiedy ten "biznes" robiony na strachu i niewiedzy się skończy? Zaczyna się wiosna biznes sie rozkręca.