Czy choroby przyzębia mają związek z chorobą Alzheimera?

13 Maja 2019, 14:36 pasta zęby mycie zębów stomatologia

Istnieją dowody naukowe  na związek chorób przyzębia z chorobami ogólnymi m.in. chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą czy przewlekłą chorobą nerek. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują zaś na powiązanie pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera.

Konferencję zorganizowano w związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowych Dziąseł, który obchodzony jest na całym świecie 12 maja i ma na celu zwrócenie uwagi na rosnące zagrożenia, jakie choroby dziąseł stwarzają dla zdrowia ogólnego.

Jak podkreślali eksperci z Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, zapaleniom przyzębia można zapobiegać dzięki odpowiedniej profilaktyce, a także leczyć, a więc jest to czynnik ryzyka innych chorób ogólnych, na który mamy wpływ.

Choroby dziąseł a zdrowie ogólne

Zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia to przewlekłe stany zapalne przyzębia, które w krajach rozwiniętych, w tym w Polsce, dotykają 8 na 10 osób w wieku 35 lat i więcej.  

Wyniki badań epidemiologicznych przeprowadzonych w Polsce pod kierownictwem prof. dr hab. Renaty Górskiej w 2014 r. wykazały, że odsetek osób ze zdrowym przyzębiem oscyluje pomiędzy 1,6 proc. w grupie 35-44 lata i 0,8 proc. w grupie 65-74 lata, czyli średnio tylko ok. 1 proc. Polaków nie ma problemów z dziąsłami. Pozostali przebadani potrzebują ukierunkowanego leczenia stomatologicznego z zastosowaniem zabiegów profilaktyczno-leczniczych, albo profesjonalnego leczenia periodontologicznego. Podjęcia specjalistycznego leczenia wymaga aż od 20 do 30 proc. przebadanych w zależności od grupy wiekowej.

Jak podkreślają stomatolodzy, zbyt często lekceważymy zmiany próchnicowe oraz choroby przyzębia atakujące naszą jamę ustną. Świadomość społeczna dotycząca chorób przyzębia jest wciąż niewielka, choć istnieją dowody naukowe na ich związek z chorobami sercowo-naczyniowymi, cukrzycą, przewlekłą chorobą nerek, reumatoidalnym zapaleniem stawów i innymi poważnymi chorobami ogólnymi.

 

Choroby przyzębia a Alzheimer

Ostatnie doniesienia naukowe wskazują na powiązanie pomiędzy bakteriami powodującymi zapalenie przyzębia a chorobą Alzheimera. Według opublikowanych na początku tego roku wyników badań, przeprowadzonych przez naukowców z USA, Polski, Australii i Nowej Zelandii, jedna z głównych bakterii odpowiedzialnych za ciężki przebieg choroby przyzębia, Porphyromonas gingivalis, która posiada niezwykłą zdolność przylegania i wnikania do komórek nabłonka, jest powiązana z chorobą Alzheimera. Naukowcy wykazali w badaniu na myszach, że zakażenie jamy ustnej tą bakterią powoduje pojawienie się jej w mózgu, i zapoczątkowanie uszkodzenia tkanki mózgowej.

- W tym interesująco zaplanowanym badaniu naukowcy byli w stanie wykazać, że gdy myszy infekowano Porphyromonas gingivalis, produkowane przez nie toksyczne proteazy pojawiły się  w mózgu korelując z podwyższonym stężeniem białka tau i beta amyloidu - dwóch kluczowych w patogenezie choroby Alzheimera białek mówi prof. Maria Barcikowska, Przewodnicząca Sekcji Alzheimerowskiej Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Opracowana została cząsteczka neutralizująca szkodliwe działanie bakterii. Substancja ta w badaniach laboratoryjnych była skuteczna w hamowaniu szkodliwego wpływu bakterii P. gingivalis na mózg. Dalsze badania są w toku, i w przypadku ich pomyślnego przebiegu istnieje nadzieja na stworzenie skutecznej metody leczenia choroby Alzheimera.

Podstawą profilaktyki odpowiednia higiena jamy ustnej

Podczas konferencji eksperci podkreślali, że domowa higiena jamy ustnej jest kluczowa w profilaktyce chorób przyzębia, a krwiawiące dziąsła są przede wszystkim wynikiem niewłaściwego oczyszczania zębów związanym ze zbyt krótkim czasem szczotkowania, zbyt małą liczbą szczotkowań w ciągu dnia lub nieumiejętnie stosowaną techniką szczotkowania.

Prof. Renata Górska, prezes Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego wskazywała, że zapalenie dziąseł to najlżejsza choroba przyzębia i jest ono odwracalne. - Objawem jest krwawienie podczas szczotkowania lub spożywania twardych pokarmów. Jeżeli zapalenie dziąseł trwa długo, to dochodzi do zapalenia przyzębia, które prowadzi do utraty uzębienia. Oddziałuje również na zdrowie ogólne, ponieważ przez uszkodzony nabłonek bakterie przedostają się do organizmu (…) – wyjaśniała prof. R. Górska. Dodała, że o związku chorób przyzębia na zdrowie ogólne mówi się od lat.

Przy okazji tegorocznych obchodów, Polskie Towarzystwo Periodontologiczne (PTP) i Europejska Federacja Periodontologii (EFP), zachęcają dentystów i personel medyczny do podpisania i rozpowszechnienia „Manifestu EFP na temat zdrowia dziąseł i zdrowia ogólnego”, międzynarodowego apelu o działania w kierunku zapobiegania, wczesnego wykrycia i leczenia chorób przyzębia. PTP i EFP mobilizują do dołączenia do licznych instytucji i osób już podpisanych pod manifestem.

BPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz