Jak pacjenci oceniają SOR? Czas oczekiwania i jakość świadczeń

30 Października 2019, 10:54 szpital pacjenci pacjent kolejka wizyta lekarz

Średni czas oczekiwania pacjenta na SOR wynosi 2 godziny i 43 minuty, a co czwarty pacjent wymagający natychmiastowej pomocy, czeka na nią ponad godzinę. Warunki w jakich zgłaszający się na SOR oczekują na pomoc medyczną są dalekie od idealnych – brakuje nawet toalet, czy wody do picia. Dobrze oceniamy za to jakość pomocy medycznej - wynika z najnowszego badania opinii pacjentów SOR. 

W badaniu „SOR w opinii pacjentów” przygotowanym przez Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat wzięli udział pacjenci, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy zgłosili się na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR) i uzyskali tam pomoc medyczną. W badaniu nie brali udziału pacjenci, którzy uzyskali pomoc w szpitalnej izbie przyjęć lub nocnej pomocy lekarskiej. Badaniu poddano pacjentów, którzy przeszli procedurę kwalifikacji medycznej (triaż) na SOR. 

Oczekiwanie na pomoc na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym

Uczestnicy badania wskazywali, że przeciętny okres oczekiwania na udzielenie pomocy medycznej w SOR był nieco dłuższy, niż wynika to z przepisów. Średni czas oczekiwania na udzielenie pomocy medycznej w SOR, obliczony na podstawie deklaracji pacjentów, wynosi około 2 godzin i 43 minut.  Co piątemu pacjentowi SOR udzielono pomocy w ciągu kilkunastu minut od przybycia. Co czwarty oczekiwał na udzielenie pomocy od kilkunastu minut do godziny, a kolejnych 21,4 proc. respondentów czekało od jednej do dwóch godzin. Dwie do czterech godzin w poczekalni SOR spędziło 17,8 proc. badanych, natomiast dłużej niż cztery godziny - w sumie 14,6 proc.

 

Warunki oczekiwania na udzielenie pomocy w SOR, na podstawie opinii pacjentów, są dalekie od prawidłowych. Dostęp do toalety miało 65,1 proc. ankietowanych. Wystarczającą liczba miejsc siedzących dla oczekujących zauważyło na korytarzu 56,4 proc. pacjentów, a w osobnym pomieszczeniu 30,1 proc. . Na odpowiednią temperaturę w poczekalni wskazało 50,3 proc. respondentów, dostęp do wody pitnej miało 43,0 proc. , a odpowiedni dopływ świeżego powietrza odnotowało 32,7 proc. badanych. 12,9 proc. uczestników badania stwierdziło, że w SOR nie było żadnego z tych udogodnień.

Pomoc medyczna na SOR 

Osoby biorące udział w sondażu tra ły na SOR najczęściej w wyniku wypadku lub zdarzenia losowego (42,6 proc. ), następnie zaostrzenia wcześniejszego stanu chorobowego (20,2 proc. ), nagłej choroby (17,6 proc. ) lub w związku z nieokreślonym złym samopoczuciem (14,6 proc. ).

 

Jakość uzyskanej w SOR pomocy medycznej zdaniem 43,6 proc. uczestników badania określiło ją jako raczej dobrą, a kolejnych 16,8 proc. za zdecydowanie dobrą. W sumie 27,4 proc. potrzebujących pomocy uznało jakość otrzymanej pomocy medycznej za złą, w tym 10,8 proc. za zdecydowanie złą. Co ósmy pacjent SOR wstrzymał się od oceny.

Jak pacjenci oceniają funkcjonowanie SOR?

Funkcjonowanie SOR z perspektywy pacjenta oceniane jest raczej dobrze przez 32,8 proc. potrzebujących pomocy, a przez dalszych 12,2 proc. - zdecydowanie dobrze. Negatywne oceny wystawia jednak 25,4 proc., a dalszych 15,8 proc. uczestników badania uważa, że SOR-y funkcjonują zdecydowanie źle.

źródło:

Badanie Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat® „SOR w opinii pacjentów” przeprowadzono na panelu badawczym Badanie Opinii® od 7 do 17 października 2019 r. na grupie 500 dorosłych Polaków, którzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy korzystali z pomocy medycznej w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych.

 

JK

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz

1 komentarz

Kate Czwartek, 31 Października 2019, 8:33
Ciekawe skąd te średnie????? :))))) czasu oczekiwania i udzielenia pomocy???