Europejskie zamówienie do 400 mln dawek potencjalnej szczepionki od AstraZeneca

15 Czerwca 2020, 17:00 produkcja leków leki

Umowa między AstraZeneca i czterema krajami europejskimi dotycząca szczepionek COVID-19 obejmuje podział do 400 mln dawek między członków Unii Europejskiej, proporcjonalnie do liczby ludności - donosi Reuters. 

Reuters powołując się na "francuskie źródło w biurze kancelarii prezydenta" w weekend miało dojśc do popisania umowy między brytyjskim producentem AstraZenecą a Francją, Niemcami, Włochami i Holandią na dostarczenie do 400 milionów dawek potencjalnej szczepionki.

-Zasada umowy polega na tym, że szczepionki będą dystrybuowane proporcjonalnie, w zależności od liczby ludności- czytamy. Producent miał zagwarantować produkcję szczepionek w Europie. 

Jak poinformowali w poniedziałek przedstawiciele Holandii, "szczepionki będą dostępne dla wszystkich krajów UE, które przystąpią do programu". Rzecznik prasowy Komisji Europejskiej stwierdził, że inicjatywy krajów i Komisji "były powiązane i komplementarne" z planem zainwestowania 2,3 mld USD w zakup obiecujących szczepionek przez UE

Unia chce gwarancji dostępu do szczepień

Jak informuje Reuters, Francja zamierza wkrótce zawrzeć podobną umowę z rodzimym producentem. 

Prezydent Francji Emmanuel Macron w maju zareagował na wypowiedź dyrektora gen. Sanofi, który stwierdził, że Stany Zjednoczone będą miały pierwszeństwo dostępu do potencjalnej szczepionki COVID-19. Jak prostował rzecznik prasowy firmy, fabryki zlokalizowane w USA, w ramach umowy będą wytwarzały szczepionki na rynek amerykański, a zlokalizowane poza Stanami na inne rynki. 

Prezydent Francji we wtorek odwiedzić ma fabrykę szczepionek Sanofi Pasteur we Francji. Podczas wizyty ma zostać ogłoszone zobowiązanie firmy z rządem ws. gwarancji dostępu do szczepionek.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz