Szczepionkowa kumulacja. Loteria dla zaszczepionych

25 Maja 2021, 15:38 michal dworczyk

Wydzwanianie seniorów i szczepienia w domu, na imprezach masowych oraz szansa na pieniądze, hulajnogi, vouchery na paliwo oraz samochody hybrydowe - to pomysły rządu na zachęcenie Polaków do szczepienia się.

Rząd zauważył, że w czasie rosnącej podaży szczepień, spada na nie popyt. Skoro ambasadorowie, ani Cezary Pazura, ani weteran wojenny, ani Robert Lewandowski (nomen omen nie będący świadom jakie szczepionki przeciw COVID-19 są dostępne dla obywateli UE), nie przekonują części społeczeństwa do szczepień to zdecydowano na podjęcie kolejnych działań.

Kolejny etap kampanii profrekwencyjnej skupia się na wyjściu bezpośrednim do seniorów, zaangażowaniu samorządów i... loterii. Obywatele mogą liczyć na szczepienia w domu, na imprezach masowych oraz na pieniądze, hulajnogi, vouchery na paliwo oraz samochody hybrydowe.

Mniej chętnych do szczepień

Michał Dworczyk poinformował, że dotychczas wykonano ok. 18 mln 300 tys. szczepień. Blisko 13 mln osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką.

- W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie ponad 2 mln tygodniowo i to jest dobre, satysfakcjonujące tempo - powiedział szef KPRM.

Szef KPRM przytoczył przy tym wyniki badań CBOS-u z maja, z których wynika, że chęć zaszczepienia się przeciwko koronawirusowi zadeklarowało 70 proc. respondentów.

- To dużo, natomiast to jest cały czas niewystarczający, niesatysfakcjonujący odsetek osób, które takie deklaracje składają - powiedział. 

Dziś osiągniemy około 50% osób pełnoletnich, które zarejestrowały się w systemie szczepień - poinformował. To osoby, które przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, albo mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszego szczepienia. Spośród seniorów powyżej 70 r. życia to odsetek ten stanowi ponad 75%. W grupie wiekowej 60-69 lat - 64%.

Szef KPRM dodał przy tym, że 200 tys. osób rejestruje się do szczepień, ale rząd zauważa "tendencje spadkowe" tego trendu. A to wszystko w okresie, kiedy "kończy się etap, w którym największym wyzwaniem było pozyskanie szczepionek"

- Szczepionki są, a od 31 maja liczba dostaw szczepionek od Pfizer zostanie podwojona. W czerwcu więc zakładamy, że problemów z dostępem do szczepionek nie będzie. Wyzwaniem coraz większym będzie przekonywanie Polaków do tego by się zaszczepić - mówił Michał Dworczyk.

Stąd zapowiedziana dziś kolejna edycja kampanii frekwencyjnej, składającej się z trzech nowych elementów. Oznacza to, że:

  • Od 1 lipca szczepienia drugą dawką będzie można realizować w dowolnym punkcie (wcześniej trzeba było się zgłosić tam, gdzie byliśmy szczepieni pierwszą dawką),
  • Samorządy będą dzwonić i umawiać szczepienia dla osób powyżej 70 r. ż. Do zainteresowanych seniorów będą kierowane wyjazdowe zespoły szczepienne. Wojewodowie zadbają również o obecność mobilnych punktów szczepień na imprezach masowych,
  • Dla samorządów zorganizowane zostaną konkursy z nagrodami finansowymi a zaszczepieni pacjenci udział wezmą w szczepionkowej loterii z nagrodami pieniężnymi i rzeczowymi. 

Kolejne zobowiązanie dla samorządów

Choć podczas ostatnich konferencji prasowych rząd zapewniał, że podczas kolejnych kampanii profrekwencyjnych to uznał, że należy jeszcze przekonać do szczepień grupy niezdecydowanych seniorów. 

Jednym z elementów ma być bezpośredni kontakt z seniorami. W praktyce będzie to oznaczało wydanie przez wojewodów decyzji administracyjnych, które nałożą na samorządy obowiązek kontaktu telefonicznego dla wszystkich mieszkańców gminy, powyżej 70 r. ż.

- Osoba z MOPS bądź GOPS będzie pytała czy dana osoba się szczepiła. Jeśli nie, to szczepienia będą organizowane przez zespół wyjazdowy dla osób deklarujących chęć zaszczepienia - mówił Michał Dworczyk i zapewnił, że będą to zespoły złożone głównie z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej, które będą odwiedzać seniorów wspólnie z  i OSP z osobami upoważnionymi do wykonywania szczepień.

Jak zapewnił szef KPRM, samorządy dostaną na ten cel wsparcie finansowe. Każda gmina otrzyma na działania organizacyjno-promocyjne między 10 tys. a 40 tys. zł, w formie ryczałtu - zapewnił Michał Dworczyk.

Kolejne rozwiązanie rządu to mobilne punkty szczepień podczas imprez masowych. Takie punkty będą organizowali wojewodowie. Michał Dworczyk poinformował, że będzie to działało podobnie jak akcja szczepień w majówkę.

Konkursy dla samorządów

Jak wskazał szef KPRM, by zaangażować samorządy do promocji akcji szczepień, wprowadzony został element rywalizacji.

500 pierwszych gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia mieszkańców co najmniej na poziomie 75 proc. otrzyma po 100 tys. zł do wydania dowolny cel

Ponadto, każda gmina w ujęciu byłego podziału terytorialnego (49 województw), z najwyższym wskaźnikiem zaszczepienia, otrzyma po milion złotych na dowolny cel a gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo dwa miliony złotych.

- To elementy mobilizujące samorządowców, by poważnie się w tę akcję zaangażować - powiedział Michał Dworczyk.

Loteria szczepionkowa

Rząd przewidział także, na wzór Stanów Zjednoczonych, organizację przez Totalizator Sportowy loterii, w której wezmą już zaszczepieni obywatele, tak jak i Ci, którzy szczepienie mają przed sobą.

Planowane jest również zorganizowanie loterii przez Totalizator Sportowy. Przewidziano w niej cztery rodzaje nagród pieniężnych. Nagroda natychmiastowa to 500 zł, na którą liczyć może co 2000 zaszczepiony. Co tydzień dwie osoby będą mogły wygrać 50 tys. zł lub hulajnogę elektryczną, natomiast raz w miesiącu będą losowane dwie nagrody po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. W finale będzie można wygrać milion złotych i również samochód hybrydowy. 

Szczegóły loterii mają zostać przedstawione na oddzielnej konferencji prasowej. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz