Lekarzy wykształcą nie tylko uczelnie medyczne

11 Sierpnia 2021, 13:48 Lekarze

Kierunek lekarski będzie mógł być prowadzony nie tylko na uczelniach medycznych. Takie zmiany proponuje minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek i przygotowuje projekt, który jesienią ma trafić do Sejmu.

Szef resortu edukacji i nauki  w środę w Telewizji Republika był pytany m.in. o kwestie związane ze szkolnictwem wyższym.

P.Czarnek pytany o rekrutację na studia, stwierdził, że "w strategicznych kierunkach, takich jak medycyna czy informatyka, czyli kierunkach, które mają kształcić nowych lekarzy i informatyków, których potrzebujemy jak tlenu, (...) musimy zadbać o to, by przyjmowani byli przede wszystkim ci, którzy zostaną następnie w Polsce i w Polsce będą pracować: w polskich firmach, w polskich szpitalach, w polskiej służbie zdrowia". Jak dodał, "to jest nasz interes i na to będziemy musieli zwracać uwagę".

Kierunek lekarski nie tylko na uczelniach medycznych

- Natomiast co do samej rekrutacji, po to właśnie na takim kierunku, jak kierunek lekarski powstaje przepis i będzie głosowany w Sejmie wczesną jesienią tego roku, który uwalnia możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach niż medyczne - stwierdził.

Według P.Czarnka, "potrzebujemy kilkudziesięciu tysięcy lekarzy więcej niż są w stanie wykształcić uczelnie medyczne w perspektywie następnych dziesięciu lat.

- Dlatego będziemy otwierać kierunki lekarskie na innych uczelniach i po to ten przepis tworzymy, żeby polscy studenci mogli dostawać się na studia w Polsce, a nie jeździć na Ukrainę, do Lwowa, czy Iwano-Frankowska - mówił.

Zapewnił, że nie oznacza to "zamknięcia się na zagranicę", ani "segregacji", czy też "wypchnięcia obcokrajowców z polskich uczelni".

- Zapraszamy również osoby z zewnątrz, z zagranicy, do tego, żeby studiowały w Polsce, natomiast musimy mieć na względzie również polski interes narodowy, interes społeczeństwa polskiego i w takich kierunkach strategicznych musimy stawiać na kształcenie Polaków w szczególności - podkreślił.

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz